Kolekcjonował pamiątki z czasów wojny. Nielegalnie!

36

PIASECZNO Policjanci zabezpieczyli kolekcję 32-letniego mężczyzny, który sprzedawał zabytkowe przedmioty

Kilka dni temu podczas prowadzonych działań w ramach operacji „PANDORA II”, kryminalni z Piaseczna wpadli na trop osoby, która na aukcjach internetowych oferowała pamiątki wojskowe z XIX wieku. Funkcjonariusze niezwłocznie przystąpili do działania.
Wykonane czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia tożsamości 32-letniego mężczyzny. W jego domu policjanci zabezpieczyli kolekcję zabytkowych przedmiotów wojskowych, w której znajdowały się między innymi: guziki wojskowe z XIX wieku, guzik napoleoński, guziki wojskowe z dwugłowym orłem, guziki z koroną otwartą i koroną zamkniętą, guzik wojskowy grenadierski z XIX wieku, monety oraz kule kartaczowe z XIX wieku.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami kolekcjonowanie tego rodzaju pamiątek z wojny pozyskanych nielegalnie* jest zabronione – informuje Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie.

AB

*czytaj też: 

36 KOMENTARZE

 1. Który artykuł KK mówi o tym że kolekcjonowanie pamiątek po ostatnich wojnach jest nielegalne? Co to za farmazony się tu wypisuje?

 2. Proszę podać paragraf, z którego wynika, że kolekcjonowanie pamiątek z Wielkiej Wojny itp jest nielegalne. I proszę na przyszłość sprawdzić, a nie bezmyślnie dezinformować ludzi. Dziennikarstwo POWINNO BYĆ rzetelne, w przeciwnym razie staje się plotkarskim maglem.

   • Co pan pier***** Art. 108 nie mówi nic o kolekcji. Mówi o zniszczeniu zabytku świadomie lub nie świadomie i o karze z ťym związanej. A z tego co wiem niema sprecyzowane definicji zabytku w polskim prawie bo jak sobie jakiś cymbał wymyśli to i drut aluminiowy może być zabytkiem …. Patologia polskiego prawa

 3. Niezły blazen z tego domoroslego dzienikarzyny.
  Dziecko nie pisz takich głupot publicznie tylko wróć do gimnazjum się doszkolic.

  • Eryk Zauważ że większość Antykwariatów prowadzą byli „resortowcy”, a największa brać kolekcjonerska to także byli lub obecni „resortowcy”. Przeszło mi też przez myśl, że nowela o poszukiwaczach została stworzona z myślą o tej grupie. Ale to tylko „teoria spiskowa”, efekt przepracowania itp. 😉

 4. Większego steku bzdur nie czytałam.
  Od kiedy to KOLEKCJONERSTWO jest nielegalne?
  Mam rozmieć, że moje stare obiektywy zdobyte z trudem po targowiskach i bazarach, pieczołowicie oczyszczone, są teraz w Polsce zagrożone bo mając i po 50-100 lat podpadają pewnie pod zabytek?

  JAk mniemam dla panów z policji i archeo lepiej gdy takie guziki każdego dnia zamieniają się w rdzę i korodują (a obecnie pod kołami wielkich ciągników i spryskiwane tonami chemicznych roztworów dzieje się to szybciej) niż by je ktoś z tej ziemi wydobył i ocalił od rdzy?
  I niech mi Panowie Archeo pierdół nie gadają o kontekście , na ziemi mojego stryja jak pracowali to pierwsze co zrobiono to zepchnięto spychaczem cała warstwę ziemi ornej.
  Dla odmiany w Dani najpierw przyszli wolontariusze z wykrywaczami, każdy przedmiot wyjęto i naniesiono na plan a dopiero potem wchodził spychacz i zgarniał kolejną cienką warstwę ziemi i tak kilka raz aż zgarnięto całość – wydobyte przedmioty panowie archeolodzy opisali, cześć pozwolono zabrać, podziękowano za przybycie, dzień skończył się ogniskiem i biesiadą i potem w dołach pracowali już archeolodzy i tak wygląda normalna współpraca – czego też miałem przyjemność być świadkiem bo działo się to prawie pod moimi oknami.

 5. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Co z patologia, a nie wymiar sprawiedliwości, co za dno. Gorzej jak za komuny że wszystko należy do Skarbu Państwa! Ludzie czy to jest wolna Polska? Czy jesteśmy już pod okupacją że nie wolno już nic nam posiadać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. To teraz za starego guzika będzie się dostawało wyrok!!!! SUPER!!! ALE żenada!! A jak będą giełdy staroci i jakieś jarmarki to pewnie będą naloty i łapanki jak za niemca!!! A jak jeszcze będziesz posiadał przy sobie np; przedwojennego naszego POLSKIEGO ORZEŁKA w koronie , to nie dość że CI go odbiorą to jeszcze wyrok dostaniesz!!! i to w WOLNEJ POLSCE!!! Czy to komuna wraca??? Mam tylko nadzieje że w środku nocy nie będą przychodzić do naszych drzwi i kolbami w nie łomotać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. To jest po prostu nagonka na ludzi, policja niestety jak zwykle bezmyślnie i bezprawnie wykonuje rozkazy , a opłaceni pismaki bzdury wypisują. Szkoda że u nas tylko kary represje itp… Czemu nie mówi sie i nie piętnuje wszystkich patologii we wszystkich grupach powiązanych z zabytkami i ich ochroną a jedynie na potrzeby nowej kompletnie kulawej pisanej pod dyktando pewnych środowisk ustawy. Zamiast tworzyć prawo dla ludzi to tworzy sie prawo które ma tych ludzi zwalczac i represjonować. Przykre to takie

 8. Kiedys dziennikarz to byla osoba ktora zglebiala temat by o czyms poinformować ludzi. Dziś ludzie informują dziennikarza bo jego wiedza kończy sie na instrukcji obsługi czajnika elektrycznego. Totalnym już popisem było w komentarzu podanie artykułu ktorego pan dziennikarz albo nawet nie przeczytał albo nie zrozumiał (nie wiem co gorsze)

 9. Chciałbym poznać osobiście autora powyższego tekstu. Miałbym kilka pytań. A pierwsze brzmi tak – jak bardzo głęboko w doopie masz autorze polskie prawo?

 10. Ludzie opanujcie się czasy STALINA minęły zostawcie tych ludzi sami żrecie w tych korytach jak świnie!Pasja obywatela tępiona i zastraszana lepiej niech zgnije w ziemi a nikt tego nie zobaczy zgroza KOMUNA PARSZYWY SYSTEM WSTYD SIĘ ZARAZ BĘDZIE PRZYZNAĆ DO BYCIA POLAKIEM BO BĘDĄ PALCAMI WYTYKAĆ .To co w ziemi nie jest państwa tylko nas wszystkich naszych pradziadów dziadów ojców !

 11. co za ku…rwa idiota to pisał i baran nawet tytuł mówi sam w sobie że pisał to pół mózg jak kolekcjonowanie pamiątek z wojny jest zabronione ,nie chce mi się nawet dalej pisać na temat tego artykułu ale coś nie coś wiem w tym temacie ale to co jest przedstawione na tych zdjęciach to chłop w polu bronami więcej wyciągnie bo jak patrze na to są znaleziska z warstwy ornej ,a pismak który to napisał i robi sensacje to zwykły baran nie mający o niczym pojęcia

 12. Niedouczony redaktor, niedouczony posterunkowy Kulson. Od kiedy to guzik carski których po polach leży miliony jest zabytkiem? Od kiedy to kolekcjonerstwo militariów jest nielegalne. Pozamykajcie wszystkich członków grup rekonstrukcji historycznych bo większość ich sprzętu to według tego „Kulsona” to zabytek. Żenada żenada i jeszcze raz żenada.

 13. Tak dalej, niedługo to w muzeach będą mieli pralkę Franię i telewizor Rubin, bo ludzie będą się bali zgłosić. Super prawo, brawo wy

 14. Kolejny dziennikarz bez pojęcia o czym piszę. Byle tylko zwrócić uwagę na swoje marne wypociny. Jakiś czas temu jakiś inny „pismak” wykazał się pomysłem, że na agamę brodatą trzeba mieć „zezwolenie”…

 15. No ja tam zgłaszam na policje zawsze, jak tylko takiego widze z detektorem. Nie oszukujmy sie poszukiwania takie w większości sa nielegalne. I trzeba je ukrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię