GÓRA KALWARIA Dwie godziny temu rozpoczęło się dwudniowe Święto Góry Kalwarii. Tradycyjnie zainaugurowała je parada z poprzebieranymi uczniami gminnych szkół. A już o godz. 19 rozpocznie się koncert Juli, po niej o 20.40 wystąpi Urszula. Szczegółowy program publikujemy poniżej


Jak każe miejscowa tradycja burmistrz co roku na początku święta przekazuje klucz do miasta przedstawicielom mieszkańców. W tym roku odebrał go Adam Marchocki oraz przedstawiciele kalwaryjskiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Pan Adam jest wnukiem Szymona Adamca, długoletniego nauczyciela, który 11 listopada 1918 roku razem ze strażakami, których był komendantem, bez jednego strzału rozbroili Niemców stacjonujących w mieście. Tak dla Góry Kalwarii rozpoczęła się niepodległa Polska. W tym roku obchodzimy stulecie uwolnienia się naszego kraju spod zaborów. Kolorowy korowód właśnie nawiązywał do rocznicy stulecia istnienia wolnej Polski. Na jego czele szła Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Furioso.

Po paradzie, która po przejściu wokół centrum miasta dotarła na plac u zbiegu ul. Dominikańskiej i 3 Maja, władze miasta udały się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobach Szymona Adamca oraz Aleksandra Dzejki, przedwojennego burmistrza Góry Kalwarii, za czasów którego miasto przeżywało niezwykły okres rozkwitu.

Jakie atrakcje czekają na nas jeszcze dziś i jutro?

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię