Komornik zajął konto gminy

10

PIASECZNO Komornik sądowy przy sądzie rejonowym dla Warszawy-Żoliborza zdecydował kilka dni temu o zajęciu głównego rachunku bankowego gminy Piaseczno do kwoty nieuiszczonej należności, wynoszącej niecałe 200 tys. zł. Nastąpiło to na wniosek właścicielki jednego z przedszkoli, która wygrała z gminą sprawę o wyrównanie dotacji i której gmina dotychczas nie zapłaciła


Cała sprawa jest pokłosiem sytuacji sprzed kilkunastu lat, kiedy to kilka prywatnych przedszkoli oskarżyło, a następnie pozwało gminę o celowe zaniżanie dotacji. Teraz jedno z takich postępowań się zakończyło. Sąd rejonowy dla Warszawy-Żoliborza uznał, że gmina powinna wypłacić właścicielce jednej z prywatnych placówek 117 tys. zł wraz z odsetkami i kosztami sądowymi (razem miało to być prawie 200 tys. zł). Do wypłaty jednak nie doszło, wobec czego sąd wydał klauzulę wykonalności wyroku. Do akcji przystąpił komornik.
Gdy zapadł niekorzystny dla nas wyrok wystąpiliśmy do sądu z prośbą o jego uzasadnienie, bo chcieliśmy się od niego odwołać – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, gminna skarbnik. – Zanim jednak uzyskaliśmy uzasadnienie, komornik zablokował nam na koncie wskazaną w wyroku kwotę.
Pani skarbnik podkreśla, że zablokowanie zasądzonej sumy w żaden sposób nie wpływa na płynność finansową gminy. Chodzi wprawdzie o główne konto urzędu, ale zdeponowane na nim środki sięgają 80 mln zł, a więc ponad 79 milionami można swobodnie dysponować. Gmina odwołała się już od postanowienia sądu, ale jeszcze dziś przeleje wskazaną przez komornika sumę.
Chodzi o to, żeby nie płacić od niej kolejnych odsetek – wyjaśnia pani skarbnik. – Pieniądze możemy przelać dopiero teraz, ponieważ dopiero dziś dotarło do nas zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, na którym znajduje się numer konta do przelewu.
Do całej sprawy odniósł się również burmistrz Daniel Putkiewicz.
Wyjaśniamy dlaczego ta sprawa trafiła od razu do komornika, a nie do naszego wydziału księgowości. W moim odczuciu jest to trochę dziwne – mówi burmistrz. – Oczywiście w tej całej sytuacji nie ma żadnego zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania naszej gminy.

TW

CZYTAJ TAKŻE:  Bezpieczna droga do szkoły

10 KOMENTARZE

  1. Odsetki powinien zapłacić burmistrz z własnych pieniędzy. Trzeba płacić i nie kombinować i bawić się w procesy za nasze pieniądze. Sprawa powinna byc prosta jak urzędas podejmie złą decyzje powinien płacić z własnej kasy. Tak jest w UK

  2. Tak jak zachowanie tego łysiejącego starego pana co wszędzie porobił progi zwalniające zamiast polatać drogi ogolnie tylko bomby tu brakuje może ktoś w końcu zdetonuje

  3. Niech sobie bur-mistrz policzy ile to w przeliczeniu godzin parkowania wychodzi dla mieszkańców. . O tyle są stratni mieszkańcy miasta.

  4. Mogę zrozumieć że człowiek może źle interpretować przepisy ale gdy jest prawomocny wyrok sądu to należy płacić i nie kąbinować. Jeżeli wyrok nie został wykonany odsetki powinien zapłacić burmistrz z własnej kieszeni a nie z kasy gminy czyli podatku od ludzi.

  5. Panie Burmistrzu, a od kiedy komornik pyta sie dłuznika ws zajęcia konta. Według Pana powinien zlozyc podanie na kancelarie i czekać na odpowiedź. Żal ściska. Ciekawe co ze 100tysiacami, które z kasy gminy zgineły. Cisza. Może pan komornik pomoże 😊

  6. To nie jedno odszkodowanie, które płaci gmina z pieniędzy podatników. A kto wie ile zapłacił CUW odszkodowań pracownikom, którzy zostali niesłusznie zwolnieni, poczynając od dyrektora CUW z 2018 roku. A ile jeszcze zapłaci po sprawach sądowych,które się toczą, a ile jeszcze będzie spraw sądowych,to jeszcze nie wszystko. To nie są tak wielkie pieniądze jak w przypadku przedszkoli niepublicznych ale ziarnko do ziarnka… Tymczasem pieniądze podatników są marnotrawione, dzięki decyzjom nieodpowiedzialnych osób, bo jak na jednej z sesji obecnej rady gminy, radna z PIS zarzuciła bezpodstawne wydanie 18 000 tys. zł, to jedna osoba z kierownictwa urzędu powiedziała, że to nie jest wielka kwota w skali budżetu gminy. Niewątpliwie tak ale są to pieniądze nasze, podatników i niegospodarność gminy nas oburza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię