PIASECZNO/POWIAT Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje, że to nie ona narzuca rewolucję na wylotówce z centrum Piaseczna. – Takie rozwiązanie jest w projektach GDDKiA od lat – odpowiadają w starostwie


Ruch w dwóch kierunkach na obecnie jednokierunkowej Chyliczkowskiej ma być przywrócony po zakończeniu przebudowy skrzyżowania tej ulicy z obwodnicą miasta. Właśnie kończy się kompletowanie dokumentacji, prace mają ruszyć pod koniec lata.

Rewolucja na Chyliczkowskiej budzi dużo kontrowersji. Zaniepokojone są nią władze Piaseczna, bo w ich ocenie może ona spowodować komunikacyjny paraliż. Burmistrz Zdzisław Lis uważa, że proponowane rozwiązanie „wprowadzi fizyczną blokadę przejazdu ul. Warszawską”. A na skrzyżowaniu Warszawskiej z Chyliczkowską już teraz dochodzi do regularnych wypadków i kolizji. Pytań jest więcej. Czy na ulicach podporządkowanych Chyliczkowskiej – obsługujących głównie położone przy nich osiedla – zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy? Burmistrz zwrócił się do starostwa o przedstawienie kompleksowej organizacji ruchu dla tej trasy wylotowej z centrum.

W ferworze zapowiadanej rewolucji powstało pytanie, kto w ogóle wpadł na pomysł wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na wylotówce w centrum. – Przy okazji przebudowy skrzyżowania na obwodnicy GDDKiA narzuciła nam dwukierunkowość na Chyliczkowskiej – poinformował nas już w kwietniu Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Tymczasem GDDKiA zaprzecza jakoby to ona naciskała na zmianę organizacji ruchu na tej ważnej ulicy.

– Pierwotnie GDDKiA zaplanowała wydzielenie na drodze krajowej nr 79 pasa ruchu do skrętu w lewo w ul. Chyliczkowską w kierunku ul. Julianowskiej oraz wydzielenie pasa ruchu do skrętu w lewo z ul. Chyliczkowskiej w kierunku Góry Kalwariiinformuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału GDDKiA.Jednak władze lokalne [powiatu – przyp. red.] zwróciły się do nas z prośbą o rozważenie wprowadzenia pasa ruchu do skrętu w lewo z drogi krajowej w ul. Chylczkowską w kierunku centrum miasta. Nasz oddział przychylił się pozytywnie do tej prośby wskazując na konieczność zmian w organizacji ruchu na ul. Chyliczkowskiej i wprowadzenia ruchu dwukierunkowego. Władze lokalne zobowiązały się do wprowadzenia takich zmian – argumentuje.

Najkosztowniejsza będzie przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Chyliczkowskiej z Puławską

Ksawery Gut wyjaśnia, że wcale się nie przejęzyczył. – Odnieśliśmy się do projektu przebudowy szosy krajowej nr 79 przygotowanego lata temu przez GDDKiA. Przewidziano w nim budowę ronda na skrzyżowaniu obwodnicy z Chyliczkowską i przywrócenie ruchu dwukierunkowego na tej ulicy. Projekt przebudowy DK 79 obecnie będzie aktualizowany i z tego co wiem, przewiduje takie same rozwiązania. Zatem prędzej czy później, ruch w dwóch kierunkach na Chyliczkowskiej i tak powróci – jest przekonany.

Członek zarządu powiatu dodaje, że lada dzień starostwo zleci przeprowadzenie pomiarów ruchu na wszystkich skrzyżowaniach z Chyliczkowską, co stanie się podstawą do opracowania organizacji ruchu.

 

czytaj też: 

1 KOMENTARZ

  1. Czyli pomiar ruchu już po opracowaniu dokumentacji i podpisaniu umowy z wykonawcą?Mam nadzieję, że źle zrozumiałem wypowiedź przedstawiciela Powiatu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię