Koniec darmowej komunikacji dla uchodźców

2

Koniec darmowej komunikacji dla uchodźców z Ukrainy. Od 1 czerwca wszystkie przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego będą płatne.

Zgodnie z zarządzeniem Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy obowiązują od 15 kwietnia. Jednak już 1 czerwca (środa) sytuacja ta ulegnie zmianie.

Bilety i ulgi

Od tego dnia będą oni musieli płacić za korzystanie z Warszawskiego Transportu Publicznego na takich samych zasadach, jak pozostali pasażerowie. Jednocześnie dla obywateli Ukrainy dostępne będą wszelkie ulgi obowiązujące w komunikacji miejskiej – mogą z nich skorzystać na przykład osoby, które ukończyły 70. rok życia oraz uczniowie szkół podstawowych – oni w dalszym ciągu mogą podróżować bez opłat, na zasadach określonych regulaminem.

Koleje Mazowieckie

Do końca czerwca uchodźcy z Ukrainy mogą natomiast korzystać z darmowych przejazdów Kolejami Mazowieckimi. Upoważnia ich do tego ukraiński paszport z adnotacją o przekroczeniu granicy z Polską lub innym krajem Unii Europejskiej po 24 lutego lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) okazywany wraz z Powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, wydanym po 24 lutego 2022 r., na którym jest wpisane obywatelstwo ukraińskie. Więcej informacji na stronie: www.mazowieckie.com.pl.

Завершення безкоштовного проїзду для біженців з України. З 1 червня увесь проїзд громадським транспортом буде платним. Це також стосується місцевих ліній, що курсують у гміні Констанцин-Єзерна.

Відповідно до розпорядження мера Варшави Рафала Тшасковського з 15 квітня діє безкоштовний проїзд для біженців з України. Однак з 1 червня (середа) ця ситуація зміниться.

Квитки та знижки
З цього дня необхідно платити за користування міським громадським транспортом Варшави на тих же умовах, що й інші пасажири. При цьому громадяни України матимуть доступ до всіх пільг – наприклад, ним можуть користуватися люди старше 70 років та учні початкових класів – вони, як і раніше, зможуть їздити безкоштовно, згідно з правилами, встановленими статутом.

Мазовецька залізниця
Однак, до кінця червня біженці з України можуть користуватися безкоштовним проїздом Мазовецькою залізницею. Право на безкоштовне користування потягами надає український паспорт із позначкою перетину кордону з Польщею чи з іншими країнами ЄС після 24 лютого, або документом з фото, що підтверджує вашу особу (наприклад, паспорт, водійські права, шкільне чи студентське посвідчення тощо), разом із підтвердженням про надання номера PESEL, виданим після 24 лютого 2022 року, на якому зазначене українське громадянство. Більше інформації на сайті: www.mazowieckie.com.pl.

 

Źródło www.konstancinjeziorna.pl

2 KOMENTARZE

 1. Żeby pojazdy komunikacji miejskiej nie opustoszały, to może teraz wreszcie dla odmiany wprowadzimy darmowe przejazdy dla ubogich Polaków?

  Oni nigdy tego nie mieli. Polscy bezrobotni – nawet w czasach największego bezrobocia – także nigdy nie mogli liczyć na taką łaskawość Państwa Polskiego i jego samorządów. Jak który chciał „aktywnie poszukiwać pracy”, to musiał za bilety bulić i nie było przebacz. A jak zasiłek mu się skończył i nawet na żarcie nie miał, to mógł sobie zdychać pod płotem. I słusznie – przecież nasze Państwo nie będzie utrzymywać jakichś darmozjadów!

  Oczywiście pod warunkiem, że to są polscy darmozjadzi. Ukraińscy to insza inszość. To są nasi Szanowni Goście, a przecież to nieładnie gościowi kazać za cokolwiek płacić albo czegokolwiek od niego wymagać, prawda? Nawet jak przybył do nas z zachodniej Ukrainy, gdzie żadnej wojny nie ma…

  P.S. Tak się złożyło, że ostatnio sporo korzystam z usług WTP, zwanego kiedyś ZTM-em. Oczywiście odpłatnie, jak prawie każdy Polak. Autobusy pełne. Polskiej mowy prawie nie słychać, za to z każdej strony ukraińską i rosyjską. Rosyjska oczywiście też wydobywa się z ust obywateli Ukrainy (bo – zdaje się – ukraiński mało kto tam zna, a jeśli już, to raczej na Ukrainie Zachodniej). Ciekawe, że wśród tych pasażerów ze Wschodu są także (chociaż w wyraźnej mniejszości) faceci w wieku jak najbardziej poborowym, którzy to ponoć powinni z bronią w ręku bronić Samostijnej w Donbasie, ale najwyraźniej niekoniecznie mają na to ochotę…
  Raz to się nawet troszkę zdziwiłem. Siedzi sobie na przystanku paru majówkowo ubranych facetów. Z wyglądu nie jacyś „robole”, a przedstawiciele warszawskiej niższej klasy średniej, którzy mają akurat wolne i postanowili pojechać sobie autobusem w okolice stalicy, odetchnąć uzdrowiskowym powietrzem, pozwiedzać, może piwko wypić (dlatego też autobusem, a nie autami). Wsiadamy do autobusu i słyszę – Ukraińcy.
  Ciekawe, ile musieli dać, żeby wymigać się od walki na froncie i przybyć do Polski – krainy szczęśliwości, w której wszystko jest za darmo…

 2. Z jednej strony bardzo dobrze, a z drugiej strony przecież oni są bezkarni i nikt nie pociągnie ich do odpowiedzialności, a tym samym nie wyegzekwuje należnego mandatu.

  Trzask już powiedział, że trzeba się szykować na podwyżki cen biletów…
  Na zachodzie zachęcają do komunikacji zbiorczej, publicznej… Szkoda, że ci KOwcy są tylko tacy prozachodni jeżeli w grę wchodzą ich własne, prywatne interesy i uposażenie…

  Ale przecież nas było stać na dawanie innym…

  Teraz ile będzie kosztował bilet normalny w jedną stronę do Warszawy 10, 14 zł?
  Czy będzie trzeba kupić odrazu 2 bilety bo w 90 minut nie wyjedzie się z tej dziury przez ciągłe remonty i zwężenia ulic…

  Można byłoby SKM na 20 minutowym na Służewiec, ale to odległa perspektywa…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię