Koniec driftów w mieście! Jest sposób na amatorów silnych wrażeń za kierownicą

1

PIASECZNO Z początkiem stycznia w siedzibie zespołu monitoringu miejskiego został uruchomiony inteligentny system analityki wideo

Profesjonalną analizę obrazu gmina Piaseczno rozpoczęła od zastosowania trzech różnych, połączonych i współpracujących ze sobą analiz, służących do wspomagania wykrywania tzw. driftów na miejskim parkingu, zlokalizowanym pomiędzy ulicami Sierakowskiego
i Zgody.

Od jakiegoś czasu dochodzą do nas głosy, że wieczorami na parkingu miejskim mają miejsce nielegalne wyścigi samochodowe. Dzięki nowemu rozwiązaniu będziemy w stanie wspomóc odpowiednie służby w ściganiu tego typu wykroczeń – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – W momencie wykrycia takich sytuacji zabezpieczymy materiał wideo i przekażemy policji, która podejmie dalsze czynności. Mam nadzieję, że sama świadomość tego, że kamera patrzy, będzie wystarczającą prewencją w ograniczeniu takich zachowań – dodaje burmistrz.

Foto poglądowy ekran z systemu analityki wideo

Do prowadzenia analiz wykorzystano umieszczone na budynku urzędu kamery monitoringu miejskiego. Specjalistyczny program na bieżąco analizuje obraz z kamer i poprzez zastosowanie zaawansowanych technik i algorytmów matematycznych porównuje ze sobą jego wszystkie elementy. Dzięki tej technice możliwe jest ustawienie w polu widzenia kamery specjalnych stref i bramek, które pozwalają zmierzyć prędkość poruszającego się obiektu, określić kierunek jego ruchu oraz umożliwiają programowi wygenerowanie różnego rodzaju alarmów. Alarmy te trafiają bezpośrednio na stanowiska obsługi monitoringu, gdzie operatorzy weryfikują otrzymane w ten sposób informacje. Dzięki tej metodzie są w stanie zauważyć, że w danym obszarze zachodzi jakieś zdarzenie, które wymaga baczniejszej uwagi lub zawiadomienia odpowiednich służb.

W sieci miejskiego monitoringu obecnie pracuje już blisko 120 kamer. Obraz z nich dostarczany jest całodobowo na dwa stanowiska operatorskie umieszczone w siedzibie Straży Miejskiej w Piasecznie. Tam prowadzona jest również archiwizacja zapisanego przez kamery obrazu. Przy tak rozbudowanym schemacie konieczne staje się wprowadzenie inteligentnych automatycznych systemów, które zawiadomią operatora, że w obszarze, na który obecnie nie patrzy, coś się wydarzyło. Dzięki temu żadne zdarzenie nie pozostanie niezauważone.

Nowy system umożliwia prowadzenie dwudziestu rodzajów różnych analiz, od wykrywania przekroczeń prędkości przez pojazdy po prowadzenie badań natężenia ruchu na miejskich ulicach czy badania frekwencji na miejskich imprezach. Dzięki tej technice miasto może rozwijać sieć miejskich kamer przy zachowaniu tej samej ilości osób potrzebnych do ich obsługi.

W najbliższym czasie planowana jest jeszcze rozbudowa systemu automatycznej analityki, która obejmie ochronę obiektów ustawionych na ulicach czy w parku miejskim. Wszystkie analizy będą oparte o wykorzystanie istniejących już kamer, co pozwoli zminimalizować koszty funkcjonowania całego systemu.

Źródło: piaseczno.eu

 

1 KOMENTARZ

  1. Jak ja na Młynarskiej słyszę, że palą gumy na parkingu na Zgody to straż miejska nie słyszy, mimo że siedzą bliżej? Bo mi się wydaje, że po prostu po 15 nikt już w te kamery nie patrzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię