Konkurs wiedzy o USA rozstrzygnięty

1

PIASECZNO We wtorek 27 lutego w Zespole Szkół nr 1 w Piasecznie odbył się finał XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o USA, do którego zakwalifikowało się 22 uczniów z sześciu szkół. Przyznano po cztery nagrody w kategorii techników i liceów. Poprzednia edycja konkursu odbyła się na początku 2020 roku, jeszcze przed pandemią


Ostatnia przed pandemią edycja Konkursu Wiedzy o USA była poświęcona wielkim amerykańskim miastom. Do finału awansowało wówczas 16 uczniów z siedmiu szkół powiatu piaseczyńskiego. W kategorii liceów ogólnokształcących I miejsce zajął Michał Tańczos z IV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego w Piasecznie, II miejsce – Natalia Leszczyńska z Zespołu Szkół Nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie, zaś III – Bartłomiej Kostrzewa z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii. W kategorii techników I miejsce przypadło Bartłomiejowi Majewskiemu z Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie, II miejsce zdobył Adam Jaworski z Zespołu Szkół Nr 1 w Piasecznie, zaś III – Alexander Piesiewicz z Zespołu Szkół Nr 3 w Piasecznie.

W tym roku konkurs po czterech latach powrócił i cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów.
Konkurs wiedzy o USA powstał w naszej szkole, miał ją promować, ale też oczywiście poszerzać wiedzę młodzieży o Stanach Zjednoczonych. Dlatego bardzo zależało nam, żeby kontynuować to wydarzenie – mówi Paulina Spotowska, która razem z Joanną Dunin-Konieczną zajęły się jego koordynacją.
W tym roku do ścisłego finału dostało się 22 uczniów z sześciu szkół. Tematy prezentacji związane były z amerykańską popkulturą. Zaproszonych na galę finałową gości powitała dyrektor ZS nr 1, Bożena Rosłoń. Dyrektor przypomniała, że konkurs w 2007 roku wymyśliły dwie nauczycielki angielskiego Anna Kielan i Izabela Osińska, które przez wiele lat z sukcesami go prowadziły.

Jestem zachwycona, że wasza szkoła organizuje tego typu konkurs – mówiła Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego. – Stany Zjednoczone to kolebka wiedzy technicznej, więc to bardzo koresponduje z profilem technikum.
Po tym wstępie nadeszła pora na rozdanie nagród laureatom. W kategorii techników I miejsce zajął Krzysztof Katana z ZS nr 1 w Piasecznie, II miejsce przypadło Magdalenie Ślężak z Zespołu Szkół Zawodowych im. podpor. Emilii Gierczak w Górze Kalwarii, zaś III – Veronice Svets z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii. Wyróżnienie otrzymała Anna Kołodziejska z Platerówki. W kategorii liceów triumfował Stanisław Osowiecki z Zespołu Szkół im. Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie. II miejsce zajęła Nikola Witkowska z piaseczyńskiej Platerówki, zaś III – Rafał Krekora z tej samej szkoły. Wyróżnienie otrzymał Alex Biedroń z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Magdalence.


Dziękuję starostwu, które objęło nasz konkurs patronatem oraz nauczycielom, którzy pomagali uczniom w przygotowaniach. Zachęcam do udziału w rywalizacji za rok – mówiła Bożena Rosłoń.
Głos zabrała także pomysłodawczyni konkursu, Anna Kielan, która krótko przypomniała jego historię.
Wszystko zaczęło się w 2007 roku – mówiła. – Przez pierwszych 7 lat to był konkurs międzyszkolny, a od 2015 roku przerodził się w powiatowy. Początki były skromne, ale potem szkół przybywało. Cieszę się, że ta piękna tradycja, która zrodziła się w naszej szkole, jest i będzie kontynuowana.
Wydarzenie zwieńczył występ artystyczny przygotowany przez uczniów ZS nr 1.

TW

1 KOMENTARZ

 1. „– Jestem zachwycona, że wasza szkoła organizuje tego typu konkurs – mówiła Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego”
  ===============================
  W tym momencie z rozrzewnieniem wspomniałem sobie niegdysiejsze konkursy wiedzy o Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich 🙂

  Sekretarze Komitetów Powiatowych Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej też byli zachwyceni.

  A jak zmyślny tow. Edward Gierek w 1975 r. zlikwidował powiaty, słusznie mniemając, że w Polsce powiaty są niepotrzebne i mnożą tylko biurokrację, będąc przy tym przytuliskiem dla rzesz lokalnych „działaczy”, to konkursami wiedzy o ZSRR mogli się zachwycać już tylko gminni i wojewódzcy sekretarze PZPR.

  Być może Pani Lubianiec – jako osoba pochodząca z Gdańska – nie wie, że w budynku przy ul. Chyliczkowskiej 14 w Piasecznie, gdzie obecnie „członkuje”, do 1975 r. mieścił się Komitet Powiatowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej 🙂

  Czasy, ustroje i „sojusznicy” się zmieniają, a genius loci najwyraźniej żyje i ma się dobrze 🙂
  Ważni „powiatowi członkowie (aktualnej) kierowniczej siły narodu” ciągle się zachwycają wszystkim, co wiąże się z aktualnym suwerenem… 🙂

  P.S. Może warto byłoby przekopać dokładnie teren wokół piaseczyńskiego starostwa, wryć się w piwnice i sprawdzić dokładnie poddasza, żeby znaleźć wreszcie tego demona (geniusa loci), który gdzieś tam się ukrywa i dyktuje tamtejszym notablom teksty ich przemów, a niewykluczone, że i w głowach im mieszając.
  I ubić tego skurczybyka, żeby różni ważni członkowie mogli wreszcie zacząć mówić własnymi głosami 😉

  P.S.2. Nie wiem dlaczego, ale czuję, że szczególnie poddasza są podejrzane.
  Do inspekcji poddaszy to zatrudniłbym nie tylko egzorcystów, ale i nieustraszonych pogromców wampirów oraz Asha Williamsa z jego winchesterem model 1892 i piłą łańcuchową.
  P.S.2. Nie wiem dlaczego, ale czuję, że szczególnie poddasza są podejrzane.
  Do inspekcji poddaszy to zatrudniłbym nie tylko egzorcystów, ale i nieustraszonych pogromców wampirów oraz Asha Williamsa z jego winchesterem model 1892 i piłą łańcuchową.
  Bo czającego się gdzieś tam demona (geniusa) trzeba wreszcie utrupić!
  Jak nie, to za 50 czy 100 lat jacyś ważni członkowie (członkinie?) jakichś komitetów czy zarządów, ciągle tam rezydujący, znów będą się zachwycać jakimiś konkursami wiedzy o naszych aktualnych suwerenach (Chińskiej Republice Ludowej?)…

  P.S.3. Żeby nie było, to Pani Lubianiec – moim zdaniem – sprawia wrażenie osoby inteligentnej i myślącej, więc tylko jakąś demoniczną ingerencją w różne jej wypowiedzi tłumaczę sobie ich treść.
  Przerażające, co może z ludźmi zrobić powiatowa polityka, genius loci i inne tajemnicze demony! 🙁
  Ale wierzę w Asha Williamsa i jego zdolność rozprawiania się z demonami.
  Pani Ewo, trzymam za Panią kciuki! Ash na pewno pomoże! 😉

  P.S.4. Mój (irracjonalnie życzliwy?) stosunek do Pani Lubianiec bierze się też stąd, że bardzo bliska mi osoba także ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim, chociaż trochę wcześniej.
  Pani Ewo, proszę pokonać demona! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię