Kości spod plebanii trafią na cmentarz parafialny

0

PIASECZNO Kilkanaście dni temu pod budynkiem remontowanej przez gminę starej plebanii odkryto fragmenty ludzkich kości. Zostały one już przebadane przez antropologa


Budynek starej plebanii ma ponad 200 lat. Gmina wydzierżawiła go na 32 lata od władz kościelnych i rozpoczęła remont, który ma kosztować blisko 4 mln zł i zakończyć się w przyszłym roku. Podczas prac prowadzonych pod nadzorem archeologa pod istniejącymi fundamentami (w części budynku od strony kościoła św. Anny) natrafiono dwa tygodnie temu na luźno zalegające w warstwie ziemi przemieszanej z gruzem szczątki ludzkie. O odkryciu został poinformowany Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zezwolił na dalszą kontynuacje prac ziemnych pod nadzorem archeologa. – Wydobyte szczątki wymagają jeszcze oględzin antropologa – informowała w ubiegłym tygodniu Anna Grzejszczyk z gminnego biura promocji. – Wszystko wskazuje na to, że pochodzą one z okresu wcześniejszego niż budynek i stanowią pozostałości dawnego przykościelnego cmentarza.
Kilka dni temu szczątkom przyjrzał się dr Maurycy Stanaszek. – Plebania powstała pod koniec XVIII wieku na terenie przykościelnego cmentarza – mówi antropolog. – Kiedy ją budowano, stworzono tzw. ossuarium czyli miejsce, w którym zebrano wszystkie znalezione kości. Do tej pory udało mi się zidentyfikować pozostałości 37 osób obojga płci, w tym jednego dziecka. Jestem jednak w trakcie prac, dlatego należy spodziewać się, że tych osób będzie więcej.
Jak poinformował nas ks. Andrzej Krynicki, proboszcz kościoła św. Anny, przebadane kości zostały złożone do jednej z pieczar na terenie cmentarza parafialnego. – Ich pochowanie w grobie odbyło się z należnym szacunkiem wobec zmarłych – zapewnia ksiądz Krynicki. – Z pozostałymi kośćmi zrobimy to samo.
Andrzej Krynicki zapewnia, że jeśli zajdzie taka potrzeba, w miejscu pochówku szczątków zostanie ustawiona stosowna tablica informacyjna.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię