Krótszy sezon na rower miejski. Dlaczego?

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W tym roku rowery miejskie będzie można wypożyczać od 1 maja do końca września, a więc o cztery miesiące krócej niż w poprzednich latach. Gmina jest w trakcie rozstrzygania przetargu na operatora systemu


Po sześciu latach działalności Konstancińskiego Roweru Miejskiego przyszedł czas na zmiany. Ten sezon ma być znacznie krótszy od poprzedniego i nie chodzi tu wcale o pandemię koronawirusa, ale o fakt, że wczesną wiosną (marzec, kwiecień) i późną jesienią (październik, listopad) jest znikome zainteresowanie rowerami. Dla przykładu w kwietniu ubiegłego roku rowery w ramach KRM nie były wypożyczane ani razu, z kolei w listopadzie odnotowano jedynie 236 wypożyczeń. Z wnioskiem o skrócenie w tym roku sezonu rowerowego wystąpiła do burmistrza Komisja Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych Rady Miejskiej. Nie ma co ukrywać, że radnym chodziło też o oszczędności. Liczyli, że skrócenie sezonu pozwoli zaoszczędzić pieniądze w budżecie gminy (w ubiegłym roku na obsługę systemu wydano 335 tys. zł). Ogłoszono przetarg na firmę zawiadującą rowerami, ponieważ dobiegła końca umowa z poprzednim operatorem, którym był Nextbike Polska. Tymczasem okazało się, że do przetargu stanęła się tylko jedna firma, proponując nieco ponad 290 tys. zł. Ponownie był to Nextbike, który zawiaduje podobnymi systemami w Warszawie i Piasecznie, gdzie wypożyczalnie działają od 1 marca (obydwa są kompatybilne z Konstancińskim Rowerem Miejskim).
W moim odczuciu zaproponowana przez Nextbike kwota była zbyt wygórowana, dlatego postanowiłem unieważnić postępowanie – tłumaczy burmistrz Kazimierz Jańczuk.
Niedługo zostanie ogłoszone kolejne. Jak stanie do niego ta sama firma, a zaproponowana cena nie zmieni się, rozważę wyłonienie wykonawcy z tzw. wolnej ręki.
W tym roku mieszkańcy oraz turyści odwiedzający uzdrowisko w dalszym ciągu będą mogli korzystać z sześciu stacji rowerowych, zlokalizowanych w głównych punktach miasta: w Klarysewie, na osiedlach Mirków i Grapa, w Parku Zdrojowym, Skolimowie i pod Starym Ratuszem. W ubiegłym roku miejskie rowery były wypożyczane blisko 12 tys. razy. Najwięcej osób skorzystało z nich w sierpniu (3425 wypożyczeń) oraz w lipcu (2395 wypożyczeń).

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię