Kuria Metropolitalna zarządziła zmiany w naszych parafiach

0

POWIAT Z sanktuarium maryjnego w Pieczyskach koło Prażmowa kilka dni temu odszedł proboszcz-piłkarz ks. Mariusz Zapolski, a w sierpniu kustoszem Wieczernika w Górze Kalwarii przestanie być ks. Wojciech Skóra

Jak co roku w czerwcu Kuria Metropolitalna opublikowała wykaz zmian personalnych w parafiach. Na naszym terenie rotacji nie jest w tym roku dużo. I tak, proboszcz z parafii w Żabieńcu, ks. Wojciech Jędrysiak od poniedziałku został głową parafii w Mrokowie koło Lesznowoli. Zastąpił ks. Józefa Jaworskiego, który po 26 latach posługi w Mrokowie udał się na emeryturę.

Parafię zmienił również ks. Mariusz Zapolski, „najlepszy piłkarz wśród kapłanów i najlepszy kapłan wśród piłkarzy”. Proboszcz parafii Narodzenia NMP w Pieczyskach, najbardziej znanego sanktuarium maryjnego w regionie, zmieni adres na Pruszków.
– Dzisiaj nadszedł czas rozstania z kimś, kto głoszenie homilii opanował do perfekcji – żegnała ks. Zapolskiego w ostatnią niedzielę czerwca parafianka Karina Bartos. Nowym proboszczem w Pieczyskach został ks. Andrzej Pawelski, dotychczasowy wikariusz w parafii Świętej Rodziny w Warszawie.

W kilku parafiach w naszym powiecie zmienią się wikariusze. Z Sobikowa do Brwinowa odejdzie ks. Mariusz Białęcki, zastąpi go ks. Michał Dłutowski z Warszawy, parafia w Zalesiu Dolnym przywita ks. Józefa Dziekońskiego (pełnił posługę koło Mogielnicy), natomiast parafia w Tarczynie pożegna się z ks. Piotrem Jędraszkiem oraz ks. Pawłem Sokalem, parafia w Magdalence z ks. Marcinem Kościechą, parafia w Mirkowie (Konstancin-Jeziorna) z ks. Marcinem Kowalczykiem (zastąpi go ks. Radosław Pleskot), a parafia przy ul. Piłsudskiego w uzdrowisku z ks. Piotrem Machnikiem (jego miejsce zajmie ks. Adam Petakiewicz).

Tylko do końca sierpnia kustoszem sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na kalwaryjskich Mariankach pozostanie ks. Wojciech Skóra. Decyzją prowincjała zakonu marianów, rozpocznie posługę w Lublinie. Nowym kustoszem zostanie 58-letni ks. Jan Rokosz, dyrektor Muzeum św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii, a wcześniej przez 6 lat generał zakonu.
Ks. Wojciech Skóra przez prawie 9 lat odcisnął swój ślad na życiu Góry Kalwarii, próbował miastu nadać koloryt. Był głównym inicjatorem reaktywowania Misterium Męki Pańskiej na ulicach miasta, a ostatniej wiosny wyreżyserował widowisko.
– Bractwo, które przygotowywało Misterium jest zaprawione w bojach, powinno sobie poradzić beze mnie. Jeśli jednak moja pomoc będzie potrzebna, nie wyjeżdżam przecież do Indii – uspokaja kustosz.

PC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię