Kwesta powraca na cmentarz parafialny

0

PIASECZNO W pierwszy dzień listopada na cmentarzu parafialnym w Piasecznie będą zbierane pieniądze na rzecz ratowania niszczejących zabytkowych nagrobków. Jako że przybiera na sile kolejna fala pandemii, zbiórka nie odbędzie się w tym roku na cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej


W ubiegłym roku Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie w ogóle zrezygnował z przeprowadzenia kwesty ze względu na pandemię koronawirusa. Pieniądze na rzecz ratowania cennych zabytkowych nagrobków można było wpłacać na specjalne konto bankowe. W tym roku jednak kwesta powraca, ale tylko na cmentarz parafialny. Pieniądze do puszek 1 listopada od godz. 8 do 17 ma zbierać około 40 wolontariuszy. Będzie można spotkać ich w trzech miejscach: przy wejściu głównym na cmentarz od strony ul. Kościuszki, przy wejściu od ulicy Gerbera oraz przy małej furcie prowadzącej do nagrobków dziecięcych. Sztab kwesty ma mieścić się w pobliskim domu kultury.
Zebrane pieniądze zamierzamy dołożyć do puli przeznaczonej na odnowienie grobów rodziny Sołtysiaków, rodziny Mzurów-Starzyńskich oraz rodziny Krasińskich – zapowiada Danuta Samek, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia zajmującego się renowacją nagrobków. – Sama renowacja pomnika rodziny Sołtysiaków pochłonie pewnie około 80 tys. zł. Mamy przygotowaną całą dokumentację, harmonogram prac konserwatorskich oraz wszystkie niezbędne zgody Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.
Dokumentację umożliwiającą renowację tych trzech nagrobków udało się opracować m.in. dzięki pieniądzom zebranym podczas kwesty 1 listopada 2019 roku. Oczywiście nie były to jedyne działania komitetu. W tym roku umocowano płytę nagrobną astronoma Jana Krasowskiego, a także wyprostowano i wzmocniono konstrukcję grobu, w którym spoczywają Emilia z Chrzanowskich Bohowiczowa i Maria z Chrzanowskich Dąbrowska.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię