PIASECZNO Jak co roku, w dzień Wszystkich Świętych w pobliżu piaseczyńskich nekropolii będzie można spotkać wolontariuszy kwestujących na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym.


W tym roku kwesta odbędzie się już po raz osiemnasty. Członkowie Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie oraz wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek 1 listopada w godz. 8.00–17.00 przy cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki i w godz. 8.00–16.00 przy cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej.

Piaseczyński cmentarz parafialny został założony ponad dwieście lat temu, w 1796 roku. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych i zapomnianych pomników, które wymagają pilnej renowacji. Wśród kwestujących nie zabraknie przedstawicieli lokalnego samorządu, kierownictwa urzędu oraz radnych.

To bardzo cenna inicjatywa. Na ile możemy, staramy się wspierać te działania jako samorząd. A jako mieszkańcy po prostu włączamy się w tę akcję i zbieramy pieniądze do puszek jako wolontariusze – mówi Zdzisław Lis, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Na przestrzeni osiemnastu lat działalności Komitetu udało się odrestaurować szereg pomników na cmentarzu parafialnym, które często są prawdziwymi dziełami sztuki.

Odnowiliśmy między innymi nagrobki Emilii Pomianowskiej, Andrzeja Szymońskiego, Emilii Drews, Seweryna Piekarskiego, Adama Jarzębowskiego i Konstantego Piekarskiego – wylicza Zbigniew Mucha, przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie.

W czasie ubiegłorocznej kwesty członkom Komitetu i wolontariuszom udało się uzbierać ponad 12 tys. zł.

Odwiedzając groby bliskich na piaseczyńskich cmentarzach, pamiętajmy także w tym roku o akcji Komitetu i w miarę możliwości wesprzyjmy ją finansowo – zachęca burmistrz Zdzisław Lis.

źrodło: piaseczno.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię