PIASECZNO W piątek 24 marca w Górze Kalwarii odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w ramach realizowanego przez Piaseczyńskie WOPR projektu Łączy nas Wisła.
Jaki jest cel projektu?
Projekt ma na celu dokonanie inwentaryzacji i opracowanie koncepcji zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie Powiatu Piaseczyńskiego w 2017 roku. Realizowany jest w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego.
Przebieg konsultacji społecznych
Konsultacje społeczne spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i odbyły się w piątkowy wieczór w Sali OSP w Górze Kalwarii. Prezes Piaseczyńskiego WOPR Piotr Rytko przedstawił zebranym opis projektu „Łączy nas Wisła”, który obejmować będzie szereg działań podejmowanych w celu finalnej inwentaryzacji i opracowania koncepcji zagospodarowania infrastruktury nadrzecznej Wisły.
Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
- rozpoznanie, analizę oraz dokonanie inwentaryzacji istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły,
- promocję projektu Łączy nas Wisła w mediach lokalnych i społecznościowych celem zaangażowania społeczności Powiatu Piaseczyńskiego w tworzenie koncepcji,
- konsultacje społeczne organizowane na terenie Powiatu Piaseczyńskiego – planowane są trzy spotkania,
- konsultacje z przedstawicielami Gmin: Góra Kalwaria oraz Konstancin – Jeziorna,
- wizyty studyjne w przystaniach na terenie kraju,
- opracowanie koncepcji zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie Powiatu Piaseczyńskiego,
- prezentację multimedialną rezultatów realizacji zadania.
Po prezentacji, wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, wskazując na cele, jakimi kierowało się Starostwo Powiatowe ogłaszając konkurs, rozpoczął dyskusję o Wiśle na terenie Powiatu Piaseczyńskiego.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele nadwiślańskich gmin:
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Górze Kalwarii Zenon Nadstawny,
- Wiceburmistrz Góry Kalwarii Marek Rutowicz,
- radny gminy Konstancin Jeziorna Kazimierz Wojdak.
W czasie dyskusji mieszkańcy powiatu jak i przedstawiciele władz, prezentowali różne pomysły, wskazywali na potencjalne bariery i kwestie do rozwiązania.
Podsumowując piątkowe konsultacje wicestarosta Strzyżewski podkreślił, że cieszy go duże zainteresowanie tematem.
– Piaseczyńskie WOPR świetnie przygotowało spotkanie. Ludzie Wisły mieli okazję poznać się, wyrazić swoje oczekiwania, uwagi, marzenia, ale też i chęci do działania. Mam nadzieję, że będzie to przełomowy moment w patrzeniu na Wisłę. Jako rzeką o niesamowitym potencjale z jednej strony i jako miejsce aktywnego spędzania wolnego czasu z drugiej – powiedział Wicestarosta Piaseczyński.
Zakończenie projektu planowane jest na wrzesień 2017 r. – wówczas odbędzie się prezentacja multimedialna osiągniętych rezultatów.