KONSTANCIN-JEZIORNA Mimo słabego wiatru, w sobotę nad Łąkami Oborskimi uniosło się ku niebu ponad 80 kolorowych latawców. Najlepsi konstruktorzy stanęli na podium


Mieszkańców Konstancina od lat do budowania latawców przekonuje szef miejscowej modelarni Zbigniew Ciećwierz. Tym razem wraz z nim papierowe ptaki budowali m.in. uczniowie szkoły „Dwójki” przy ul. Żeromskiego. W sobotę, podczas dorocznego Święta Latawca pan Zbigniew pełnił rolę szybkiego serwisu latawcowego – naprawiał szybko konstrukcje, którym chociażby urwała się linka.

– Pierwszego latawca zbudowałem, kiedy miałem 13 lat, w 1963 roku. Puszczałem go na polach w Klarysewie. Wtedy nie było listewek, cięło się je nożem z deski – wspomina modelarz.

Na tle innych latawców wyróżniał się ten zbudowany przez 8-letniego Antoniego Łuckiego, z biało-czerwoną szachownicą. – Lubię barwy wojskowe. Razem z tatą sklejamy modele samolotów bojowych – tłumaczył zdobywca jednej z głównych nagród. Z kolei Filip Uśniacki namalował na latawcu robota, statek kosmiczny i Saturna. – Syn potrafi zagiąć niejednego dorosłego, jeśli chodzi o wiedzę o Saturnie – przyznała mama 9-latka. Największy, bo mający ponad metr długości latawiec powstał w pracowni szkoły „Dwójki” pod okiem Zbigniewa Ciećwierza i Doroty Raczkowskiej, nauczycielki techniki i geografii. Natomiast jednym z najbardziej kolorowych był ten przygotowany przez Zosię Chiszko z Piaseczna i jej rodziców. Utalentowany tata pomógł dziewczynce namalować biedronkowe Świeżaki. – Pomysł z budową latawcy jest rewelacyjny, angażuje całe rodziny. Robiłam to po raz pierwszy – przyznała Katarzyna Chiszko, mama Zosi i dyrektor szkoły na Żeromskiego.

W sobotę pogoda nie rozpieszczała uczestników, wiatru było jak na lekarstwo. Dlatego, żeby latawce się uniosły, musieli pobiegać po podmokłej łące. Okazało się, że najlepiej unosiły się konstrukcje uwięzione na długiej lince.

Jury pod przewodnictwem Macieja Kozłowskiego uznało, że najlepiej zaprezentowały się następujące latawce w poszczególnych kategoriach:

Dzieci do lat 6 – 1. Alan Mąkosa, 2. Michał Ruciński, 3. Julia Żurakowska

Dziewczynki do lat 8 – 1. Jula Wrotek, 2. Zosia Chiszko, 3. Lea Batorska

Chłopcy do lat 8 – 1. Antek Łucki, 2. Jaś Ruciński, 3. Olek Goliszewski

Dziewczynki do lat 10 – 1. Zosia Sobota, 2. Zuzia Pająk, 3. Zuzia Kamać

Chłopcy do lat 10 – 1. Mateusz Kobyliński, 2. Filip Uśniacki, 3. Eryk Wojdak

Chłopcy do lat 14 – 1. Bartosz Goliszewski, 2. Olek Kwiel, Dawid Włodarczyk, Józef Bednarczyk – praca zespołowa, 3. Dariusz Dziedziak

Dziewczynki do lat 14 – 1. Maja Sobota, Ola Batorowska, Kasia Mądra – praca zespołowa, 2. Ola Skoczylas, 3. Ola Ciszewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię