art. promocyjny
Wizyta w gabinecie stomatologicznym dla wielu osób nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Bardzo często odczucia z nią związane to nie tylko poczucie lekkiego dyskomfortu, a wręcz panicznego lęku, określanego dentofobią. W efekcie osoby te unikają wizyt u stomatologa, trafiając na jego fotel wyłącznie z konieczności spowodowanej bólem, czego skutki są poważne i widoczne po stanie ich uzębienia. Jak więc sobie radzić z lękiem przed dentystą? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w artykule.
Dlaczego tak wiele osób boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym?
Dentofobia, będąca panicznym strachem przed wizytą u stomatologa, może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika ze złych doświadczeń w przeszłości, głównie w dzieciństwie, kiedy to pierwsza wizyta odbywała się w momencie konieczności już leczenia, a nie na etapie profilaktyki. Wiązały się one z silnym bólem i mało przyjemną atmosferą. Samo ich wspomnienie powoduje u osób cierpiących na dentofobię dreszcz przeszywający ciało, mimo świadomości tego, że współczesne metody leczenia się zmieniły i są bezbolesne.
Bardzo często lęk przed stomatologiem jest wynikiem także samej narracji budowanej przez rodziców, którzy przy dzieciach wypowiadają się negatywnie o swoich wizytach w gabinecie dentystycznym. W efekcie od najmłodszych lat kształtuje się u nich poczucie strachu.
Dodatkowym czynnikiem mogącym wzmagać dentofobię jest to, że w gabinecie dentystycznym pacjent często czuje się bezradny, ponieważ nie może w pełni kontrolować sytuacji. Leżąca pozycja ciała, ograniczona komunikacja oraz brak wiedzy na temat tego, co się będzie działo podczas wizyty, w połączeniu z charakterystycznymi dźwiękami borowania i zapachami środków dezynfekcyjnych, może potęgować lęk.
Jak objawia się dentofobia?
Dentofobia to coś więcej niż tylko lekki stres pojawiający przed wizytą u stomatologa. To paniczny lęk, który w skrajnych przypadkach doprowadza do niekontrolowanych objawów, będących reakcją organizmu na stres. Zalicza się do nich między innymi:
- przyspieszone bicie serca,
- mdłości,
- biegunkę,
- nadmierną potliwość,
- drżenie mięśni,
- zawroty głowy,
- problemy ze snem.
Dlaczego warto przezwyciężyć lęk przed dentystą?
Dentofobia może prowadzić do całkowitego unikania stomatologa, co w konsekwencji pogarsza ogólny stan zdrowia. Brak regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym uniemożliwia wczesne wykrycie i leczenie chorób jamy ustnej, doprowadzając do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej utraty zębów.
Ze względu na fakt, iż zdrowie jamy ustnej jest ściśle związane z ogólnym stanem zdrowia organizmu, nieleczone infekcje zębów i stany zapalne przyzębia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Z kolei u osób borykających się z chorobami układu krążenia, chorobami nerek czy cukrzycą mogą pogłębić problem, a prowadzone leczenie może być nieefektywne.
Jak oswoić lęk przed wizytą u dentysty?
Ze względu na fakt, że dentofobia zaliczana jest do jednego z rodzajów fobii, podczas walki z nią warto skorzystać z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty. Oferowana przez nich terapia może skutecznie pomóc w zidentyfikowaniu źródła lęku oraz zmianie sposobu myślenia o wizytach w gabinecie stomatologicznym. Pomoże wypracować odpowiednie techniki walki ze stresem przed i w trakcie wizyty, np. ćwiczenia oddechowe.
Przy pokonywaniu lęku przed stomatologiem warto także poświecić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego gabinetu, w którym objawy dentofobii spotkają się ze zrozumieniem. Osoby z Warszawy mogą na nie liczyć w Studiu Stomatologii Powiśle, gdzie dentyści krok po kroku tłumaczą przebieg przeprowadzanych zabiegów, obejmując swoich pacjentów holistyczną opieką, a leczenie przebiega stopniowo. Pierwsza wizyta obejmuje konsultację, wysłuchanie oczekiwań pacjenta oraz diagnostykę. Następnie przedstawiany jest plan leczenia. Dopiero na kolejnej wizycie prowadzone jest konkretne leczenie, by pacjent dotknięty dentofobią mógł się odpowiednio do niego przygotować po zapoznaniu się z kliniką oraz personelem.
Zastosowanie odpowiednich metod pozwoli stopniowo pozbyć się lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym – jego pokonanie jest niezwykle ważne nie tylko dla zdrowia jamy ustnej. Dzięki temu sukcesowi możliwe będzie regularne odwiedzanie stomatologa bez strachu – a to wszystko by móc swobodnie uśmiechać się i rozmawiać.