Lepioszka – piekarnia inna niż wszystkie. Taki chleb jedzą w Azji

0

PIASECZNO Przy ulicy Kniaziewicza 45 lok.13 działa od kilku miesięcy niewielka piekarnia, w której – w tradycyjnym, glinianym piecu – powstaje niesamowite, pszenne pieczywo


Lepioszkę przy Kniaziewicza wypieka zawsze uśmiechnięty piekarz z Uzbekistanu

Lepioszka to nazwa tradycyjnego pieczywa, wypiekanego na terenie centralnej Azji, głównie w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kazachstanie. Pieczywo to od wieków podbija nie tylko azjatyckie stepy, ale także Rosję z jej stolicą Moskwą włącznie, gdzie znajduje się wiele tradycyjnych, uzbeckich piekarni. I właśnie rodowita Rosjanka, Elena Aksenova wpadła na pomysł, aby rozkochać w tym jakże popularnym na wschodzie wypieku także mieszkańców Piaseczna.
Jedynymi składnikami lepioszki są mąka, woda, drożdże, sól i olej rzepakowy. Niektóre placki przed upieczeniem w glinianym tandyrze (ten oryginalny piec również pochodzi z Azji) są dodatkowo inkrustowane czarnuszką lub sezamem. Zanim zostaną przyklejone do ścianki pieca, gdzie spędzają około 15-20 min, najpierw piekarz ostęplowuje je ciekiczem. Ta specjalna pieczątka przystawiana jest na środku chleba i powoduje, że zachowuje on pożądany kształt – nie wyrasta w centralnej części. W piekarni lepioszki wytwarzane są od świtu do późnego popołudnia – piekarz wykonuje około 10 cykli polegających na wyrabianiu ciasta, odstawianiu go do wyrośnięcia, formowaniu i wypiekaniu. Lepioszka w standardowym rozmiarze waży 330 g i kosztuje 2,90 zł. Ale można nabyć także zrobione z tego samego ciasta półbagietki (1,90 zł) oraz kajzerki (0,90 zł). Piekarnia jest czynna w dni powszednie od godz. 7.30 do 18, a w soboty od 7.30 do 14. Honoruje Ogólnopolską Kartę Seniora i Piaseczyńską Kartę Mieszkańca. Można płacić w niej kartą.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię