Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej zmieni nazwę?

1

PIASECZNO Radni powiatu piaseczyńskiego z PiS Sergiusz Muszyński oraz Michał Grzesło chcą zmiany patrona piaseczyńskiego liceum. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Liceum Ogólnokształcące im. I Dywizji Kościuszkowskiej przestanie istnieć

– 20 lipca 2017 r. złożyliśmy wspólną interpelację w sprawie propozycji zmiany patrona IV Liceum Ogólnokształcącego w Piasecznie – informują radni powołując się na przyjętą przez parlament nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która w sposób jednoznaczny rozciągnęła przepisy, m. in. na szkoły i ich zespoły.
– W przypadku braku podjęcia działań w tej materii przez samorząd powiatowy i władze szkoły, po 12 miesiącach od wejścia w życie nowelizacji władztwo w tym zakresie przejmie wojewoda – czytamy w informacji prasowej przysłanej przez radnych. – Działania w tej sprawie podejmowaliśmy dotąd indywidualnie już od wielu miesięcy, zarówno na płaszczyźnie formalnej, jak i w rozmowach ze Starostą oraz Członkiem Zarządu Powiatu odpowiedzialnym za edukację. Uzyskiwane od władz powiatu odpowiedzi w pełni nas satysfakcjonowały, jako że podzielały naszą opinię oraz zapowiadały podjęcie odpowiednich kroków w tej sprawie.”

Dalej czytamy:
”Podobnie pozytywnie oceniamy odpowiedź na interpelację z dnia 20 lipca 2017 r., w której Członek Zarządu Katarzyna Paprocka poinformowała nas o dotąd podjętych przez dyrekcję szkoły działaniach, tj. o zorganizowaniu spotkania ze społecznością szkolną w sprawie wyboru nowego patrona dla Liceum oraz wpisaniu zmiany patrona jako zadania do programu pracy szkoły na rok szkolny 2017/2018.
Podkreślamy, że zgodnie z obowiązującym prawem ogromną rolę przy wyborze nowego patrona dla Liceum będzie miała społeczność szkolna, która po przejściu odpowiednich procedur powinna przedłożyć w tej sprawie propozycję Radzie Powiatu Piaseczyńskiego. Jako inicjatorzy zmiany nie chcemy w tej materii niczego społeczności szkolnej narzucać.
Odpowiadając na uwagi, które były prezentowane na łamach części prasy lokalnej, pragniemy zaznaczyć, że naszą opinię dotyczącą braku dopuszczalności utrzymywania I Dywizji Kościuszkowskiej jako patrona ulic i obiektów użyteczności publicznej podziela Instytut Pamięci Narodowej. Dysponujemy dokumentem Instytutu, który w odpowiedzi na zapytanie gminy Knurów m. in. w sprawie I Dywizji Kościuszkowskiej potwierdził, że ten patron wypełnia znamiona ustawy o zakazie propagowania komunizmu.
Jak wskazał IPN, Dywizję sformowano w 1943 r. na wniosek Związku Patriotów Polskich, organizacji składającej się z polskich komunistów realizujących bezwzględną i zbrodniczą politykę Józefa Stalina. Dowódcą Dywizji mianowano Zygmunta Berlinga, dezertera z Wojska Polskiego, współpracownika NKWD. Podstawą prawną powołania Dywizji był dekret Józefa Stalina, wydany w imieniu Państwowego Komitetu Obrony ZSRR.
Podobnie jak IPN, nalegamy na rozróżnianie losu żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się w szeregach tej jednostki, od gloryfikacji samej Dywizji, wykorzystywanej (obok działań zbrojnych przeciwko Niemcom) do realizacji celów politycznych rozbieżnych z polską racją stanu, mających na celu zainstalowanie w Polsce reżimu komunistycznego.
Podkreślamy, że zwyczajni żołnierze nie mieli wpływu polityczne oblicze Dywizji, na kształt prowadzonej przez jej aparat polityczny indoktrynacji oraz wykorzystywanie jej w polityce międzynarodowej Związku Sowieckiego. Podzielamy zdanie IPN, że nie należy utożsamiać często bardzo różnych losów poszczególnych żołnierzy z Dywizją jako formacją służącą polityce Związku Sowieckiego.
Wskazane pismo Instytutu Pamięci Narodowej w najbliższym czasie przekażemy dyrekcji IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Zarządowi Powiatu Piaseczyńskiego.”

inf/AB

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię