Lilac błysnął na Famie

0

PIASECZNO Podczas 47. Festiwalu Fama, który odbywał się pod koniec sierpnia w Świnoujściu zespół Lilac, który tworzą muzycy mieszkający na terenie powiatu piaseczyńskiego, triumfował w kategorii „Debiutujący zespół muzyczny”


Zespół tworzą Michał Pomiński (perkusja), Jan Bąk (gitara i klawisze) oraz Jakub Zalasa (gitara basowa i wokal). Razem grają od roku, choć znają się znacznie dłużej – Michał i Janek poznali się w przedszkolu w Złotokłosie, z kolei Kubę spotkali w piaseczyńskiej Szkole Marzeń. Wcześniej występowali na festiwalach licealnych w Warszawie, ale grali też m.in. w Piasecznie. Niedawno wydali epkę, na której znajdują się cztery utwory, a we wrześniu planują wydanie kolejnej. Płytę w formie cyfrowej można kupić poprzez stronę lilacc.bandcamps.com

Zaistnieli na Famie

Podczas Famy, podobnie jak kilkadziesiąt innych zespołów, zagrali w sumie kilka koncertów. – Graliśmy w muszli przy plaży, w klubie muzycznym oraz w kawiarni przy rynku w Świnoujściu – wylicza Michał Pomiński. – Wystąpiliśmy też na koncercie poświęconym Wojciechowi Młynarskiemu, na którym zagraliśmy cztery utwory, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli” i „Prześliczną wiolonczelistkę”.
Fama, a zwłaszcza jej rozmach i organizacja, zrobiła na nich duże wrażenie. – Podczas festiwalu w mieście jest mnóstwo koncertów – mówi Kuba Zalasa. – Czas wypełniony jest do ostatniej sekundy, bo albo się występuje, albo pracuje nad materiałem.

Ich muzyka wpada w ucho

Tworzący zespół muzycy są humanistami, ale tak naprawdę mają bardzo szerokie zainteresowania od filozofii i literatury, aż po historię sztuki. Zgodnie przyznają, że muzyka to na razie ich hobby. Jeśli jednak przerodziłaby się w zawód, nie mają nic przeciwko temu. Poproszeni o scharakteryzowanie stylu, w jakim grają, mówią że najogólniej jest to alternatywny rock. – A ja posłużę się recenzją, jaka została napisana podczas Famy – dodaje szybko Jan Bąk. – W naszej muzyce jest „sporo indie rockowej wrażliwości, folkowych, ale bardziej na miejską modłę opowieści, jazzowych kombinacji ze strukturą. Brakuje tylko określenia pop”. Nasze piosenki idealnie nadają się do niezobowiązującego słuchania.
Zespołu będzie można posłuchać na żywo już 9 września w Piasecznie podczas imprezy Muzyczny Hyde Park. Muzycy zagrają też 21 października w Domu Kultury z zespołem Antidotum.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię