Listy dla wolności

1

PIASECZNO W grudniu w Piasecznie po raz kolejny odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Do tegorocznej edycji przyłączyła się, tradycyjnie, Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno, wspierana przez okoliczne placówki dydaktyczne. W wyniku piaseczyńskiej akcji powstało aż dwa tysiące listów!


W wydarzenie zaangażowało się łącznie 10 szkół z terenu gminy Piaseczno, które zapewniły uczestnikom akcji odpowiednie warunki i materiały potrzebne do pisania listów. Uczniowie bardzo przejęli się losami bohaterów i bohaterek tegorocznej edycji, mocno angażując się w pomoc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka.

W Zespole Szkół RCKU im. Cecylii Plater-Zyberkówny nie jest łatwo o zaciekawienie uczniów jakąkolwiek inicjatywą – mówi młodzieżowa radna Aleksandra Przychodzka. – Byłam pewna, że ktoś przyjdzie nam pomóc w pisaniu listów, ale to co zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Na pierwszą turę przybyło tak dużo uczniów, że nie sposób było ich pomieścić w sali. Musieliśmy rozdzielić ich na trzy tury.

W efekcie, wspólnymi siłami, napisano ponad 450 listów.

Podczas akcji rozmawiałam z niektórymi uczestnikami i do napisania listu przekonało ich nie tylko zwolnienie z lekcji, ale także chęć pomocy drugiemu człowiekowi – podkreśla Aleksandra Przychodzka.Jedna z dziewczyn powiedziała „fajnie, że nie muszę siedzieć na lekcji, ale kiedy pomyślałam o tym, że dzięki mojemu listowi ktoś może być wolny, uznałam, że napiszę w obronie każdego z tych ludzi”. Jestem zachwycona motywacjami i zaangażowaniem dzieciaków z mojej szkoły w akcję Amnesty International.

Tegoroczny Maraton poświęcony był obrońcom i obrończyniom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo mi się ta idea podoba.

    Poza tym ten artykuł przypomniał mi, że czeka na mnie napisanie „prawdziwego” listu z podziękowaniami
    za życzenia świąteczne i noworoczne.
    Już siadam do pisania (lepiej późno niż wcale).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię