Łoś dumą Łosia

0

PRAŻMÓW W poniedziałek wielkanocny u zbiegu dróg 722 i 876, przy sklepie Lewiatan, dokonano uroczystego odsłonięcia odrestaurowanej figury łosia

Historia łosia z Łosia sięga już kilkunastu lat. Inicjatorami stworzenia tego wspaniałego symbolu miejscowości byli państwo Bramscy, właściciele „Łośrodka”- skansenu, sklepu ze starociami, który powstał w miejscu dzisiejszego „Lewiatana”.

Z Holandii do Prażmowa

– Gdy zaczęliśmy działać, czegoś mi brakowało i wpadłem na pomysł, by ustawić figurę łosia – opowiada właściciel „Łośrodka”. – Od znajomego dowiedziałem się, że istnieje firma w Holandii, która wykonuje odlewy różnych zwierząt, czy nawet dinozaurów. I właśnie u nich zamówiłem łosia. Przyjechał z Holandii na drugi koniec Warszawy kontenerem, a stamtąd został na przyczepce przewieziony do Łosia.
Z czasem jednak właściciele „Łośrodka” zrezygnowali z wynajmu, a w miejscu które zwolnili powstał sklep „Lewiatan”.

– Porozumiałem się z nowym najemcą i figurę łosia pozostawiłem – wspomina właściel „Łośrodka”. Łoś pozostał, ale z czasem zaczął niszczeć. Pewnej nocy nieznani osobnicy zaczęli wchodzić na figurę i w efekcie połamali wspaniałego zwierzaka.
– Monitoring zarejestrował wandali, ale jakość nagrania nie pozwalała ustalić ich tożsamości – mówi sołtys Łosia, Agnieszka Wypychowicz.

Na ratunek łosiowi

Mieszkańcy postanowili jednak zniszczoną figurę odratować. W koordynowanie akcji bardzo zaangażował się Łukasz Naczas.
– Doszliśmy do porozumienia, które zaowocowało użyczeniem terenu i przekazaniem łosia w formie darowizny sołectwu – dodaje pani sołtys. – Podest, na którym znajduje się figura został sfinansowany z funduszu sołeckiego, a wykonany przez lokalnego artystę-kowala Piotra Kostrzenia. Sama naprawa łosia była możliwa dzięki środkom pozyskanym ze zbiórek, które wśród mieszkańców prowadziło Stowarzyszenie Miłośników Łosia.
W renowację łosia zaangażowało się wiele osób, nie tylko z Łosia, ale również z innych miejscowości gminy. Zwierzak, który wykonany jest z żywicy epoksydowej najpierw trafił do pobliskiego warsztatu samochodowego, gdzie był sklejany i piaskowany, a następnie w ręce artystki Marzeny Danielak, która go pięknie pomalowała.

Sukces tkwił w sąsiedzkiej sile

W wielkanocny poniedziałek odbyła się uroczystość odsłonięcia odrestaurowanego łosia z udziałem ponad 200 mieszkańców. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli samorządu, wójta Jana Adama Dąbka oraz radnego Krzysztofa Wiśniewskiego. Przybył także znany muzyk, wokalista zespołu „Ich Troje” Michał Wiśniewski, oraz znakomity aktor Stefan Freidmann, od niedawna mieszkaniec Łosia. Specjalnie na okazję lokalnej uroczystości dzieci odśpiewały piosenkę o łosiu, której autorką jest Agata De Mezer, prowadząca zajęcia muzyczne w Wiejskim Klubie Kultury w Łosiu. Piękna figura łosia jest dziś monitorowana, a obok niej znajduje się tablica z informacją o miejscowości oraz jej plan.
– W przyszłości pojawi się tu także tablica questa zachęcająca do aktywnego zwiedzania naszej miejscowości poprzez udział w grze terenowej – zapowiada sołtys Agnieszka Wypychowicz.

– Nasz piękny łoś jest nie tylko wspaniałym symbolem miejscowości, ale efektem lokalnej integracji, wspólnego wysiłku, który włożyli mieszkańcy, by doprowadzić go do świetności.
– Bardzo cieszy mnie ta incjatywa i ogromne zaangażowanie mieszkańców – komentuje wójt Prażmowa Jan Adam Dąbek. – Łoś jest wspaniałym wyróżnikiem nie tylko dla samego Łosia, ale także promocją całej naszej pięknej gminy. Cieszę się, że proceduralnie mogłem pomóc.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię