Los wójt w rękach prokuratury

16

LESZOWOLA Prokuratura okręgowa w Warszawie przedłużyła do połowy października śledztwo wszczęte po wykryciu przez CBA nieprawidłowości związanych z rozporządzaniem gminnym majątkiem


Czy wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik usłyszy w październiku zarzuty? Decyzję podejmie prowadzący śledztwo prokurator

Przypomnijmy. W ubiegłym roku Centralne Biuro Antykurupcyjne prowadziło w gminie Lesznowola kontrolę, która zakończyła się 30 października. Kilkanaście dni później CBA przekazało do prokuratury materiały z przeprowadzonych czynności. CBA badało okres od 2012 do 2017 roku. Analiza dokumentów zaowocowała złożeniem do prokuratury „zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego przez Marię Jolantę Batycką-Wąsik, wójta gminy Lesznowola”. CBA twierdzi, że pani wójt nie dopełniła swoich obowiązków, bezzasadnie odstępując w marcu 2014 roku od zawarcia umowy dzierżawy z jedną z firm, z którą kilka miesięcy wcześniej gmina podpisała umowę przedwstępną przyjmując wielomilionową zaliczkę. Firma odzyskała zaliczkę, ale też, o czym miała zdecydować wójt, ustawowe odsetki (choć odstąpienie od zawarcia umowy było zdaniem CBA bezzasadne) w kwocie ponad 1,35 mln zł. CBA uważa, że wójt wyrządziła tym gminie szkodę majątkową. Twierdzi też, że wójt nie dopełniła swoich obowiązków umarzając prawie 2,6 mln zł podatku kilku firmom, mimo że te nie wykazały swojej złej sytuacji materialnej. Zdaniem funkcjonariuszy Maria Jolanta Batycka-Wąsik działała w ten sposób na szkodę interesu publicznego.
30 listopada ubiegłego roku prokurator okręgowy wszczął śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego”, w tym wypadku wójta Lesznowoli, i działania na szkodę interesu publicznego. Rozpoczęło się gromadzenie materiału dowodowego oraz sprawdzanie, czy zostały wypełnione znamiona przestępstwa. Jeśli okaże się że tak, wówczas zostaną postawione zarzuty. Prowadzone przez prokuraturę śledztwo było kilkukrotnie przedłużane. Więcej informacji miało zostać podanych do publicznej wiadomości w połowie lipca.
– Śledztwo zostało przedłużone do połowy października – poinformował nas prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. – Prokurator referent na tym etapie nie zezwala na przekazywanie bliższych informacji o sprawie.

TW

16 KOMENTARZE

  1. Może ktoś napisze o ogromnych osiągnięciach gminy na skale całej Polski.Kto na to zapracował,nie do porównania na Mazowszu a nawet w Polsce.

  2. Osiągnięcia to śmietnik za 100 tys zł. , Ustawione przetargi ,najdroższe śmieci i woda w województwie,brak dostępu do informacji. Jedna wielka sitwa.

  3. Dobrze by było w artykule wspomnieć CO TO za firma, bo to dość istotne. A stanie się jasne skąd te zarzuty wobec pani wójt.
    Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniadze. Albo o o pochodzenie. W tym wypadku jedno i drugie. U nas (a może już nie?) nie tyka się pewnych grup bo coś normalnego urasta do rangi przestępstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię