PIASECZNO Dziś w sercu Piaseczna rozpoczął się montaż aluminiowych odlewów drewnianych rzeźb Józefa Wilkonia. Jutro prace będą  kontynuowane na rynku


Na głównym placu miasta staną m.in. psy, lisy, jagnię i dzik. Miejsca, w których dokładnie zostaną przytwierdzone do kamiennych płyt ma wskazać Józef Wilkoń. To również on decydował, gdzie metalowe zwierzęta zastygną w parku miejskim. Przypatrywaliśmy się montażowi ważącego 800 kg tura (niestety, w czasie transportu oderwał mu się róg), ale jeszcze dziś mają stanąć pomiędzy drzewami niedźwiedź oraz dwa dziki. W sumie w centrum Piaseczna wyeksponowanych będzie 18 dzieł artysty z Zalesia Dolnego. Najbardziej okazała z nich – łoś jeszcze nie została ukończona, w odlewni w Niwach Ostrołęckich koło Warki trwa nad nią praca.

Jako pierwsza, przed ratuszem, została dziś ustawiona lwica z małym lwiątkiem. Przechodnie z ciekawością się jej przyglądali.

– Dobrze, że w Piasecznie przybywa dekoracji – komentowała pani Janina, piasecznianka od 65 lat.

– Moim zdaniem te rzeźb na tle kamiennej nawierzchni rynku znikną, dużo ładniej będą prezentowały się w parku – stwierdziła z kolei pani Agnieszka przyglądająca się lwicy.

Rzeźby mają fakturę drewna, ale kolor aluminium. I tak pozostanie. Ostatniego malowania także dokonywał Józef Wilkoń. Wykonanie odlewu rzeźby to nie lada zadanie, praca nad turem trwała 2,5 miesiąca.

– Najpierw zdejmujemy silikonową formę z drewnianego oryginału, następnie robimy odlew z wosku i tniemy go na kawałki, aby następnie wykonać metalowe odlewy fragmentów rzeźby, zespawać je w całość, wycyzelować i pomalować – opowiada o całym procesie odlewnik. Rzeźby są puste w środku.

Józef Wilkoń, artysta o międzynarodowej sławie jest uznawany za jeden ze skarbów i symboli gminy Piaseczno.

– Dotychczasowe piaseczyńskie wystawy Józefa Wilkonia spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i mediów. dlatego korzystając z tego, że światowego formatu wielki artysta jest mieszkańcem naszej gminy, zdecydowaliśmy wykonać i ustawić na głównych placach, skwerach oraz w parku odlewy jego rzeźb. W ten sposób chcemy poprawiać jakość przestrzeni publicznej i nadać markę centrum naszego miasta, aby stało się bardziej atrakcyjne zarówno dla mieszkańców jak i gości odwiedzających Piaseczno – mówi Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię