Magia starych gier połączyła pokolenia

1

PIASECZNO Wystawa starych komputerów i konsol, oraz możliwość pogrania w gry sprzed ćwierć wieku wzbudziły duże zainteresowanie. W weekend w Klubie Kultury w Zalesiu Górnym odbyła się pierwsza edycja Retro Spekcji. Jak zapowiadają organizatorzy – nie ostatnia

Magia starych gier łączy pokolenia. Przyciąga 10-latków grafiką, prostotą i atrakcyjnością, u ich rodziców budzi sentyment i przywołuje miłe wspomnienia z dzieciństwa, gdy na Nintendo podłączonym do telewizora zdobywało się kolejne bazy w Contrze, a gry na komputerze Commodore 64 wgrywało się z kaset.
Podczas Retro Spekcji zaprezentowano zróżnicowany sprzęt komputerowy, kilka modeli konsol oraz stare komputery Apple, na których można było popróbować sił w programowaniu.
Skarby ze swojej kolekcji udostępnił Mirosław Łupina, który prowadzi Apple Muzeum.
– Nastawiłem się na prezentację historii i rozwoju marki Apple na przykładzie kilku maszyn – powiedział nam twórca Apple Muzeum, który zgromadził już ponad 100 komputerów, monitorów i drukarek. Większość sprzętu pomimo upływu lat wciąż jest sprawna. Jeden z unikatowych komputerów zaprezentowanych na wystawie pochodzi z 1979 roku. Takich modeli wyprodukowano tylko 10 tys. sztuk.
– Był przeznaczony do szkół i instytucji edukacyjnych, nie był sprzedawany w sklepach i zwykle nie trafiał do prywatnych użytkowników – mówi Mirosław Łupina. Komputer wygląda jak skrzyżowanie maszyny do pisania z radiem.
– Retro Spekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem – cieszy się Bohdan Rączkowski, jeden z organizatorów imprezy. – Ciągle mieliśmy pełne stanowiska. Na pewno zrobimy kolejną edycję, być może uda się ją zorganizować w centrum Piaseczna.
Szeroki asortyment gier planszowych zaprezentował Giermek – specjalistyczny sklep z Piaseczna. Przy okazji odbyła się też giełda z grami na różne konsole. Można był w gry pograć, wypożyczyć lub je kupić. Do dyspozycji graczy przygotowano nie tylko konsole Segi, Nintendo i Pegasusy, ale też sprzęt komputerowy sprzed lat: Amigę, Commodore, Atari. Można było również pograć w kilka osób patrząc nie na ekran monitor, lecz na rzutnik, który wyświetlał przebieg gry na ścianie. W sąsiedniej sali informatycznej ośrodka kultury spotkali się miłośnicy gier takich jak Quake III: Arena oraz Unreal Tournament. Do dyspozycji mieli sześć komputerów.
Zaprezentowano też flippera pochodzącego ze zbiorów warszawskiego Pinball Station.
– Mamy 32 flipery i stawiamy już automaty do gier arcade z początków lat 90 – mówi Paweł Nowak i zaprasza na ul. Kolejową 8a.
Pierwsza Retro Spekcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Widać, że impreza ma spory potencjał i wszystko wskazuje na to, że kolejne edycje będą organizowane z coraz większym rozmachem.

Adam Braciszewski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię