URSYNÓW/LESZNOWOLA Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt osiedla Nowe Jeziorki, w którym w ramach programu Mieszkanie+ zamieszka nawet 10 tys. osób


Na modelowe osiedle z około trzema tysiącami mieszkań na wynajem przeznaczono niezabudowaną obecnie, 15-hektarową działkę w rejonie ul. Karczunkowskiej i radomskiej linii kolejowej, w pobliżu granicy Ursynowa z gminą Lesznowola. Inwestycję zrealizuje państwowy fundusz BGK Nieruchomości, który zarządzą programem Mieszkanie+ i to jego szefowie w poniedziałek ogłosili, że konkurs na wykonanie projektu ex aequo wygrały dwie pracownie architektoniczne – 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński. Projekt, który ma być zrealizowany, ma połączyć najlepsze elementy obu zwycięskich prac.

Założeniem konkursu – do którego zgłosiło się aż 48 biur architektonicznych – było zaprojektowanie „funkcjonalnego, estetycznego i przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego”, które zarówno ludziom młodym, rodzinom z dziećmi jak i seniorom – będzie oferowało wysoką jakość życia.

– Program Mieszkanie Plus ma wymiar ekonomiczny i społeczny. Ale chodzi w nim też o to, by projektować i budować ładniej – mówił obecny na ogłoszeniu wyników konkursu wiceminister infrastruktury Artur Soboń. – Mieszkania mają być skromne, więc trzeba nadrobić jakością urbanistyki – dodawał członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Ponieważ program Mieszkanie+ z założenia jest budownictwem niskokosztowym, pod blokami nie będzie ani piwnic, ani parkingów. Przewidziano też niewiele, bo pół miejsca parkingowego na mieszkanie.

W ocenie jury dwie zwycięskie koncepcje pogodziły ze sobą atrakcyjną zabudowę mieszkaniową (kilkanaście bloków), bogatą ofertę usług społecznych (przewidziano miejsce m.in. na sklepy, szkołę, żłobki, przedszkola i ośrodek zdrowia), dużą ilość zieleni (ma zająć połowę terenu inwestycji). Architekci narysowali także parki i skwery, które będą miały za zadanie wsparcie integrację mieszkańców. Do tego Nowe Jeziorki mają być dobrze skomunikowane z centrum Warszawy. Autorzy koncepcji postawili duży nacisk na dogodne dojście do najbliższej stacji PKP Warszawa Jeziorki. Jak podała „Gazeta Stołeczna” na potrzeby przyszłego osiedla (aby mogły do niego dojeżdżać autobusy) władze Warszawy planują przebudowę i poszerzenie ul. Karczunkowskiej w stronę Puławskiej, a także połączenie jej z drugiej strony z Puławską – bis (czyli nową S7), która ma być gotowa na wiosnę 2021 roku. Gazeta poinformowała także, że ogrzewanie do nowego osiedla BGK Nieruchomości planuje dociągnąć z Piaseczna, bo tamtejsza ciepłownia ma zapas mocy. Z aktualnych informacji wynika, że pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nowych mieszkań w roku 2022.

Wizualizacje: Materiały pokonkursowe/ 22Architekci

1 KOMENTARZ

  1. pół miejsca parkingowego na mieszkanie………
    no pogratulować 🙂
    zamiast jednego bloku postawić parking piętrowy i może jakoś to będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię