Majówka na Zamku w Czersku trwa! Ta impreza uczy i bawi

1

GÓRA KALWARIA Zapraszamy na Majówkowy Piknik z motywem przewodnim „Życie codzienne na dworze Księcia Janusza I” na Zamku w Czersku z atrakcjami zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych.

Majówka na zamku w Czersku zaczęła się wczoraj i potrwa do 5 maja. Atrakcje przewidziano w godzinach 12.00-18.30.
Średniowiecze to nie tylko wielka polityka, bitwy i walka. To także całe bogactwo kultury materialnej i społecznej, to, co uczeni nazywają historią życia codziennego. Książę Janusz I bardzo dbał o rozwój, pokój i spokój swoich ziem. W długi weekend majowy mamy szansę by w przystępnej formie przekonać się, jak na co dzień mogło wyglądać życie na jego dworze.
Można porównać warunki życia na zamku (wystawy stałe: Komnata Kasztelana i Komnata Tronowa) oraz w obozie rycerskim (namioty historyczne, w tym otwarty dla publiczności Namiot Pokazowy z wyposażeniem na dziedzińcu zamkowym). Zobaczymy jak wyglądało w XIV i XV wieku przygotowanie posiłków i poromzwiamy o historii kulinariów. Jest też szansa na poznanie tajników średniowiecznej mody, kroju i szycia (Pokaz Mody Średniowiecznej codziennie o godz. 13.00). Możemy też spróbować średniowiecznych rozrywek i form spędzania wolnego czasu (stanowisko ze Średniowiecznymi Grami Planszowymi, stanowisko z Zabawami Plebejskimi). Wśród innych atrakcji organizatorzy przewidzili ćwiczenia w strzelaniu z łuku – wszak polowania były niezwykle ważnym elementem zarówno kultury dworskiej, jak i formą dostarczania mięsiwa na książęcy stół (Tor Łuczniczy).
Mamy też szansę dowiedzieć się, jakie prawa i przepisy obowiązywały na średniowiecznym Mazowszu, jakie kary groziły za ich złamanie oraz czym zajmowała się książęca kancelaria (kaligrafowany egzemplarz tłumaczenia Statutów Mazowieckich na język polski. Krótka prelekcja odbywa się codziennie o godz 18.00, Kaligrafia i Kolorowanki dla najmłodszych). Proponujemy też odwiedzić średniowieczny kram z rękodziełem i rekonstrukcjami przedmiotów z epoki. No i zakosztować wojskowej strony średniowieczna – obejrzeć i przymierzyć repliki broni i elementów pancerzy, spróbować swoich sił w walce na bezpieczną broń treningową, wziąć udział w treningu szermierki historycznej (Zbrojownia, Szranki z miękką bronią, Trening Szermierki dla publiczności codziennie o 15.00).
Warto rozkoszować się odpoczynkiem na świeżym powietrzu w scenerii wyjątkowego dla historii Mazowsza zabytku, z pięknym widokiem na pradolinę Wisły. Zachęcamy!

1 KOMENTARZ

  1. Poczytałem wcześniej plakaty i kilka informacji o majowce w Zamku. Po przyjeździe ok. 13 szczerze się rozczarowaliśmy. W kolejce spędzona grubo ponad godziną, a całe zwiedzanie zajęło mniej czasu niż samo stanie w kolejce. W okrągłej wieży bardzo ciasno. Powinna być osoba która koordynuje wchodzenie i schodzenie bo dochodzi co chwilę do kłótni żeby się pospieszyć. Do strzelania z łuku znów kolejka, do jedzenia kolejka, do namiotu kolejka. Bardzo mała ilość atrakcji (o ile.mozna nazwać atrakcją kram 1×2 metry). O 15.15 wciąż nie było pokazów walk, więc odjechaliśmy do domów. Żadna komnata niedostępna. Żadnych wystaw. Nie widziałem ani jednego dorosłego w zbroi lub przebranego za rycerza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię