KONSTANCIN-JEZIORNA Uroczyste przekazanie instrumentu odbędzie się w środowe przedpołudnie. Prezent stanie w eksponowanym miejscu – na scenie w sali widowiskowej Hugonówki


Pianino ma być darem od mieszkanki miasta uzdrowisko dla Konstancińskiego Domu Kultury, ale i całej lokalnej społeczności.

Małgorzata Niezabitowska to polska dziennikarka, autorki książek, scenariuszy, reporterka „Tygodnika Solidarność”. Stało się o niej bardzo głośno, kiedy została rzeczniczką prasową rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego po obradach okrągłego stołu.

– Przede wszystkim jest człowiekiem o wielkim sercu i piękną kobietą – podkreśla Gabryela Andrychowicz z KDK.

Małgorzata Niezabitowska pochodzi ze starej rodziny ziemiańskiej herbu Lubicz, o długiej tradycji patriotycznej. Jej przodkowie w Królestwie Polskim i Rzeczypospolitej Obojga Narodów pełnili funkcje cywilne i wojskowe, a w okresie zaborów brali udział w wojnach napoleońskich i powstaniach. Studiowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1983 roku otrzymała stypendium Instytutu Nauki o Człowieku w Wiedniu, gdzie wyjechała dopiero po otrzymaniu paszportu dwa lata później. W 1986 roku została wyróżniona prestiżowym Nieman Professional Journalist Fellowship na Uniwersytecie Harvarda.

W latach 70. pracowała w pismach „Zwierciadło” i „Kultura”, była autorką scenariusza serialu telewizyjnego i tekstów piosenek, m.in. dla zespołu Kombi. W 1980 roku napisała sztukę „Polskie lato, polska jesień” o strajku w Stoczni Gdańskiej i powstaniu „Solidarności”, której wystawienie uniemożliwiła cenzura. Po 13 grudnia 1981 roku dokumentowała stan wojenny. Materiały te przesyłane w poczcie dyplomatycznej na Zachód były szeroko publikowane, m.in. w „La Vie”, „Corriere della Sera” i „Paris Match” .W latach 1982–1985 pracowała wraz z mężem nad książką „Ostatni współcześni Żydzi polscy”, której pierwsze wydanie z przyczyn cenzuralnych ukazało się w języku angielskim w USA, Niemczech, Szwajcarii i Austrii, a w kraju dopiero po 1990 roku.

W maju 1994 roku była inicjatorką i organizatorką społecznej zbiórki, a następnie wysłania polskich żołnierzy – zdobywców Monte Cassino do Włoch na oficjalne obchody pięćdziesiątej rocznicy bitwy. W roku 1998 zainicjowała z Waldemarem Kuczyńskim prace nad Księgą Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989-1999, w której przygotowaniu wzięło społecznie udział ponad osiemset osób. Działała na rzecz samorządności w regionie podwarszawskim, była m.in. współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Obywateli Konstancina-Jeziorny.
W 2001 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 wyróżniona nagrodą im. Czesława Miłosza przyznawaną ludziom kultury za wkład w porozumienie między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Rok później uhonorowana nagrodą im. Ireny Sendlerowej przyznawaną Polakom przyczyniającym się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce.

Fot. OLSZANKA/EAST NEWS WARSZAWA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię