Malują już od 45 lat!

0

PIASECZNO W Centrum-Edukacyjno Multimedialnym w Piasecznie trwa właśnie jubileuszowa wystawa malarskiej Grupy Piaseczno. Prace aż 38 różnych artystów można podziwiać w sali wystawowej do 27 października

Dokładnie od 45 lat Grupa Plastyczna Piaseczno wpisana jest w życie społeczne i kulturalne Piaseczna. Nie tylko poprzez organizację licznych wystaw, ale także dzięki zrzeszonym w niej twórcom, którzy wnoszą stały wkład w rozwój życia kulturalnego na terenie powiatu.

Profesjonaliści razem z amatorami

Korzenie Grupy Plastycznej Piaseczno wywodzą się z powstałej w latach pięćdziesiątych Grupy Zalesie, która w okresie powojennym była prekursorem życia kulturalnego w środowisku piaseczyńskim. Ta idea zrzeszenia w jednej grupie artystów profesjonalnych i amatorów znalazła swoją kontynuację właśnie w Grupie Plastycznej Piaseczno.
Inicjatorkami tej integracji środowisk twórczych były nasze nestorki Hanna Oknińska-Wiśniewska oraz Leokadia Nastały, która przez wiele lat była także opiekunem Grupy Plastycznej Piaseczno – mówi Karolina Fokt, członkini grupy.
Od lat siedemdziesiątych malarze wzbogacają życie kulturalne miasta, a oprócz organizowania wydarzeń artystycznych na terenie Piaseczna, prezentują swoją twórczość również poza granicami kraju.
Od początku istnienia głównym atutem grupy jest jej różnorodność. Gromadzi ona artystów o różnym dorobku artystycznym, wykonujących różne zawody, w różnym wieku i uprawiających różne dziedziny sztuki. Doświadczeni twórcy chętnie wspierają tych mniej doświadczonych, a wszyscy wzajemnie się inspirują. Grupa zrzesza wokół siebie również sympatyków i miłośników sztuki oraz współpracuje z innymi lokalnymi stowarzyszeniami na terenie powiatu. Gromadzi wszystkich, których łączy pasja i miłość do sztuki i to właśnie dzięki tym atutom funkcjonuje nieprzerwanie od 45 lat.
Przez te lata wciąż dołączają kolejne osoby, a różnica wieku pomiędzy najstarszymi i najmłodszymi członkami wynosi ponad 50 lat! – podkreśla Karolina Fokt. – Jednak dzięki wspólnej pasji te różnice pokoleniowe bardziej łączą niż dzielą.

Łączy ich wspólna pasja

Działalność Grupy Plastycznej Piaseczno skupia się przede wszystkim na promowaniu i prezentowaniu twórczości lokalnych artystów. Jest ona organizatorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, promuje także twórczość w mediach lokalnych i społecznościowych. Dysponuje stałym miejscem na wystawy w Domu Parafialnym św. Anny w Piasecznie. Ponadto osoby w niej zrzeszone chętnie udzielają się w innych inicjatywach artystycznych oraz akcjach charytatywnych.
Dorobek grupy wzbogacają również indywidualne osiągnięcia i wystawy naszych kolegów – dodaje Karolina Fokt. – Mimo że każdy z nas skupiony jest na indywidualnej pracy, to co roku tradycyjnie spotykamy się na wyjeździe plenerowym, gdzie możemy wspólnie spędzić czas i podzielić się swoimi doświadczeniami artystycznymi. W czasie wyjazdu organizujemy również wystawę w miejscu pobytu, promując grupę i nasze miasto. Zwieńczeniem pleneru malarskiego jest zawsze wystawa poplenerowa organizowana na terenie Piaseczna.
Grupa Plastyczna Piaseczno nierozerwalnie związana jest także z Centrum Kultury w Piasecznie, które od lat roztacza nad nią patronat, wspiera inicjatywy oraz udostępnia swoje pomieszczenia na potrzeby grupy. Dzięki opiece Centrum Kultury powstają też albumy o jej twórczości, foldery towarzyszące wystawom, a także – kilka razy do roku – piaseczyńscy malarze goszczą ze swoimi pracami w Galerii „Przystanek”. Grupie Piaseczno życzymy jeszcze wielu, równie wspaniałych jak ten, jubileuszy.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię