Mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy?

0

POWIAT „Kierującemu zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku” – przepis znany większości kierujących, jednak z jego stosowaniem wiele osób niestety jest na bakier. Obecnie kara za to wykroczenie to mandat karny w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych.  Policja śledzi tego typu wykroczenia z powietrza

Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku to bardzo poważne wykroczenie, które wpływa na koncentrację i skupienie się na drodze, co prowadzić może z kolei do niebezpiecznych sytuacji na drodze!

W obecnych czasach telefon to już nie tylko urządzenie służące do prowadzenia rozmów. Pisanie smsów, sprawdzanie poczty czy korzystanie z social mediów jest niemal codziennością. I nie ma w tym nic złego, z jednym zastrzeżeniem – kiedy wykonujemy te czynności siedząc za kierownicą pojazdu popełniamy poważne wykroczenie, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo nas samych oraz innych uczestników ruch drogowego.

CZYTAJ TAKŻE:  Pracownicy Cywilni to niewidzialne serce formacji

Wysokość mandatu oraz punktów karnych, w przypadku tego wykroczenia, zmieniana była już kilkukrotnie. Początkowo było to 200 zł i 2 pkt., następnie 500 zł i 5 pkt., a na dzień dzisiejszy to aż 500 zł i 12 punktów karnych! Nie o mandat jednak tu chodzi, a o nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że rozmowy telefoniczne, pisanie smów czy śledzenie aktywności znajomych na facebooku, zmniejsza uwagę za kierownicą, a co za tym idzie zwiększa ryzyko wypadku.

Akcja dron

Aby zwrócić uwagę kierujących na ten problem, w ostatnich dniach policjanci piaseczyńskiej drogówki, przeprowadzili działania przy użyciu dronów. Przy współpracy z SRS – Służba Ratownictwa Specjalistycznego w akcji wykorzystany został dron z zoomem pozwalającym na dokładną obserwację zachowań kierujących, którzy jak się okazało, bardzo często korzystają z telefonów komórkowych, szczególnie stojąc w korku. A przypomnijmy, że oczekiwanie na zmianę światła na sygnalizatorze czy też zator uliczny to wciąż sytuacje kiedy pojazd znajduje się w ruchu – zatrzymanie wynikające z warunków ruchu – a kierujący nie może zajmować swojej uwagi czym innym, niż prowadzenie pojazdu. Wszyscy popełniający wykroczenia musieli liczyć się ze srogimi konsekwencjami. Funkcjonariusze nałożyli tego dnia 13 mandatów karnych.

CZYTAJ TAKŻE:  Narkotyczny biznes kwitł na ogródkach działkowych

Przez takie akcje piaseczyńscy policjanci chcą zwrócić uwagę kierującym, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych oraz od tego jakie decyzje podejmujemy siedząc za kierownicą pojazdu!

 

Źródło: KPP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię