Mandaty dla rowerzystów łamiących przepisy

3

PIASECZNO Po akcjach edukacyjno-promocyjnych dotyczących nowej infrastruktury rowerowej, przyszedł czas na egzekwowanie od rowerzystów przestrzegania przepisów. Kontrole w tym zakresie prowadzą zarówno strażnicy miejscy, jak i policjanci.

 

Wiosną urzędnicy Gminy Piaseczno wraz z policjantami i strażnikami miejskimi prowadzili na ulicach gminy cykl akcji, które miały na celu przypominanie rowerzystom o przepisach ruchu drogowego. Rowerowymi gadżetami nagradzali tych, którzy stosowali się do przepisów i prawidłowo korzystali z przygotowanej dla nich infrastruktury. Na rynku odbył się również Piknik Rowerowy, gdzie zarówno dzieci, młodzież , jak i dorośli mogli przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego w zakresie dotyczącym rowerzystów. Na stronie internetowej gminy można znaleźć informacje na temat nowego oznakowania drogowego, które pojawiło się w ostatnich latach w Piasecznie: Nowa infrastruktura rowerowa.

Broszura „Rowerowe Piaseczno”

Gmina przygotowała również specjalną broszurę, którą można pobrać w wersji elektronicznej na stronie www.piaseczno.eu. Warto się z nią zapoznać, przypomnieć sobie przepisy i się do nich stosować ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ale również po to, by uniknąć kary.

CZYTAJ TAKŻE:  8. Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie

Niestety nie wszyscy rowerzyści prawidłowo korzystają z infrastruktury. Zdarzają się przypadki jeżdżenia pod prąd drogami rowerowymi przeznaczonymi dla jednego kierunku ruchu. Np. na ulicy Puławskiej jest pas rowerowy dla ruchu w kierunku ul. Kościuszki oraz ścieżka rowerowa dla kierunku przeciwnego. Na ulicy Kilińskiego/ Sierakowskiego z kolei pas rowerowy prowadzi tylko w kierunku obowiązującym kierowców, czyli z południa na północ. Niestety przypadków jazdy pod prąd jest sporo. Nagminne jest również przejeżdżanie przez przejście dla pieszych, podczas gdy rowerzysta ma obowiązek zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście, jeśli obok niego nie prowadzi przejazd rowerowy. Kolejnym problemem jest jazda po chodniku. Rowerzysta ma obowiązek korzystać ze ścieżki czy pasa rowerowego, jeśli taki znajduje się wzdłuż drogi, a jeśli nie – powinien jechać po ulicy. Wyjątkiem jest jazda w roli opiekuna dziecka do lat 10, wówczas dopuszczona jest jazda po chodniku, oczywiście z zapewnieniem pierwszeństwa pieszym. Nie brakuje jednak rowerzystów jadących po chodniku, tuż obok pasa rowerowego. Zachowania takie będą karane przez strażników miejskich oraz policjantów.

CZYTAJ TAKŻE:  Zaszalał w drogerii, rachunek wyniósł prawie 2 tys. zł

Mandat do 200 zł

Pierwsze akcje policji i straży miejskiej nakierowane na kontrolę przestrzegania przepisów przez rowerzystów już za nami. Kontrolujący wystawili łącznie kilkadziesiąt mandatów. Rowerzyści łamiący przepisy muszą się liczyć z mandatem w wysokości do 200 zł. Straż miejska zapowiada, że kontrole będą systematyczne a rowerzyści łamiący przepisy nie mogą liczyć na ich pobłażliwość.

 

Biuro Promocji i Kultury
fot. Joanna Ferlian-Tchórzewska

3 KOMENTARZE

 1. No tak, bo jedynie co umieją robić to wystawianie mandatów rowerzystom…

  Najłatwiej gnębić ludzi podczas aktywności fizycznej, tych którzy decydują się na bezemisyjny środek transportu…

  A w okresie grzewczym śpią i pobłażają tym co palą śmieciami i bezkarnie zatruwają innych…

 2. I prawidłowo
  Co to rowerzyści to święte krowy?
  Nie to krowy zapatrzone w siebie
  Karać tak samo jak zmotoryzowanych i pieszych również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię