Masz psa? Zapłacisz podatek

14

PRAŻMÓW Radni podjęli uchwałę o wprowadzeniu opłaty za posiadanie psa. Tym działaniem chcą zachęcić właścicieli do czipowania zwierząt

Podatek od psów nie jest niczym nowym. Możliwość pobierania opłaty za posiadanie czworonoga została wprowadzona przez sejm w 1991 roku. Rada gminy ma prawo taką opłatę wprowadzić, ustalić warunki jej pobierania, stawkę oraz czas zapłaty. Gmina Prażmów kilka lat temu zrezygnowała z takiego rozwiązania. Tymczasem radni obecnej kadencji na ostatniej sesji podjęli decyzję o przywróceniu opłaty, tym razem w maksymalnej dopuszczalnej kwocie 125 zł rocznie.

– Praktyka poprzedniej kadencji wyczuliła nas na ten problem – wyjaśnia wójt Jan Dąbek. – Chcemy, żeby mieszkańcy zabezpieczyli swoich podopiecznych.

Nowa uchwała przewiduje jednak zwolnienie z podatku w przypadku, gdy właściciel zaczipuje swojego czworonoga. Dzięki takiemu oznakowaniu można szybko ustalić właściciela zwierzaka i uniknąć niepotrzebnych działań, które zmuszają władze gminy do oddania błąkających się zwierząt do schroniska.

– Naszym celem nie jest ściganie psów – dodaje wójt Prażmowa. – Czipowanie do końca roku jest darmowe. Zachęcamy, aby mieszkańcy z tej możliwości skorzystali.

Wójt gminy zapewnił, że w przyszłym roku gmina również wygospodaruje część środków na dofinansowanie programu kastracji, sterylizacji i czipowania czworonogów. Prażmów obecnie jako jedyna gmina w powiecie korzysta z możliwości pobierania podatku od posiadania psa.

Natalia Brzozowska

14 KOMENTARZE

  • Niestety zdjęcie jest prawdziwie i odzwierciedla poglądy wielu rodaków – tak się mają wiejskie Burki, a czasem nawet gorzej.
   Kiedyś ośmieliłem powiedzieć wieśniakowi, że przydałby się dłuższy łańcuch i miska w wodą – g… cię obchodzi, – rzekł, to tylko pies i kazał mi sp…ć

  • Nikt cię nie zmusza do czipowania psa.
   To tylko składka 125 zł rocznie na obsługę błąkających się, nieoznakowanych psów, których nie ma jak po prostu odprowadzić do właściciela, tylko trzeba odwozić do schroniska, którego utrzymanie też kosztuje.

  • Nowa uchwała przewiduje jednak zwolnienie z podatku w przypadku, gdy właściciel zaczipuje swojego czworonoga.
   Naprawdę warto, pies który się zawieruszył może wrócić do opiekuna. Po co bezimienny ma trafić do schroniska lub hycla?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię