Mazowsze wsparło budowę ulicy Kuropatwy kwotą 4 mln zł

1

PIASECZNO Gmina Piaseczno pozyskała 4 mln złotych dotacji od Samorządu Województwa Mazowieckiego na przebudowę ulicy Kuropatwy. Inwestycja jest realizowana przez Gminę Piaseczno w porozumieniu z samorządami Lesznowoli i Ursynowa.

Gmina Piaseczno podpisała 3 października 2024 r. z Województwem Mazowieckim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, umowę o udzielenie dotacji w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego z budżetu Województwa Mazowieckiego, na realizację zadania pn. Ulica Kuropatwy w Mysiadle, Gmina Lesznowola.

Inwestycja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na ulicy Kuropatwy rozpoczęła się wiosną 2024 r. Przed rozpoczęciem przebudowy drogą tą poruszało się ok. 8 tysięcy pojazdów dziennie. A wśród nich na bardzo wąskiej jezdni, pozbawionej nawet pobocza, poruszali się również piesi i rowerzyści. Ulica Kuropatwy w dokumentach planistycznych od wielu lat była drogą zbiorczą o szerokości ok. 20 metrów. Projektując przebudowę tej drogi, Gmina Piaseczno we współpracy z Gminą Lesznowola (zarządcą drogi) oraz władzami Ursynowa dążyła do wybudowania drogi przede wszystkim bezpiecznej dla wszystkich uczestników ruchu i spełniającej wymogi techniczne dla drogi zbiorczej starając się jednocześnie maksymalnie ograniczyć konieczność zajęcia działek prywatnych w pasie drogowym. Zgodnie z projektem powstanie droga z wyniesionymi skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych, chodnikiem, pasami rowerowymi, przystankami autobusowymi bez zatok i ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Decyzja ZRID na budowę ulicy Kuropatwy z tzw. rygorem natychmiastowej wykonalności pozwala Wykonawcy na realizację inwestycji, nawet wtedy, gdy wpłynęły odwołania od decyzji, które rozpatrywać będzie Wojewoda Mazowiecki. Dotychczas Wykonawca wykonał prace, które były możliwe do zrealizowania w istniejącym pasie drogi. Do realizacji kolejnych prac niezbędne jest przejęcie wskazanych w decyzji ZRID fragmentów nieruchomości prywatnych leżących w pasie projektowanej drogi. W związku z tym, że część mieszkańców nie chce wydać swoich działek, prowadzone są przez urzędników Starosty Piaseczyńskiego na wniosek Gminy Piaseczno procedury związane z egzekucyjnym przejęciem nieruchomości. Równolegle prowadzone są postępowania administracyjne w sprawie określenia wysokości odszkodowania – postępowanie prowadzi i wydaje decyzję również Starosta Piaseczyński. Dla działek, dla których wcześniej nie była przeprowadzona inwentaryzacja stanu przejmowanej nieruchomości, taka inwentaryzacja przeprowadzana jest w trakcie egzekucyjnego przejęcia nieruchomości.

W pierwszej kolejności przejmowane są nieruchomości, które pozwolą Wykonawcy w najbliższym czasie rozpocząć prace związane z budową kanalizacji. Ze względu na konieczność dotrzymania wszelkich procedur administracyjnych związanych z egzekucyjnym przejęciem nieruchomości termin realizacji tej inwestycji ulegnie przesunięciu i już wiadomo, że prac budowlanych nie uda się zakończyć przed sezonem zimowym, ale Wykonawca jest gotowy do prowadzenia dalszych robót, jak tylko nieruchomości zostaną przejęte.

Samorząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o wsparciu tej ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji kwotą 4 mln złotych dotacji. Zgodnie z umową koszt przebudowy drogi ma wynieść ponad 11 mln zł.

Biuro Promocji Kultury

1 KOMENTARZ

  1. „część mieszkańców nie chce wydać swoich działek” – przecież większość z nich zawłaszczyla tereny, które od dawna widniały w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone na budowę drogi. To nie są ich działki…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię