PIASECZNO, GÓRA KALWARIA W najbliższych tygodniach w gminach okołowarszawskich odbędą się konsultacje i debaty na temat projektu ustawy metropolitalnej złożonej w sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy mają być gotowe do końca roku


Przypomnijmy, że burmistrzowie i wójtowie gmin, które miałyby być włączone do wielkiego powiatu warszawskiego, już dwukrotnie od początku lutego domagali się rezygnacji z z dalszego procedowania ustawy. Ich zdaniem przepisy o nowym ustroju Warszawy powinny być przygotowane przez rząd, a zapisy dokładnie przedyskutowane z samorządami 33 gmin, których dotyczą. Włodarze tłumaczą, że tak naprawdę nie wiadomo, jak metropolia będzie funkcjonowała na podstawie ustawy. jej inicjatorzy próbują uspokajać burmistrzów i wójtów, że ustawa nie wpłynie w negatywny sposób na działalność, finanse czy niezależność gmin. Wedle jej założeń władze metropolii będą m.in. wykonywać zadania powiatu, kształtować ład przestrzenny, rozwijać transport zbiorowy i zarządzać drogami publicznymi (z wyjątkiem dróg gminnych, autostrad i dróg ekspresowych).

Poseł Jacek Sasin oświadczył na zeszłotygodniowym spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, że projekt nie zostanie wycofany z parlamentu, za to możliwie szybko rozpoczną się konsultacje w jego sprawie we wszystkich gminach uwzględnionych na mapie metropolii. Mają potrwać około półtora miesiąca – mówi Dariusz Zieliński, burmistrz Góry Kalwarii.

– Akcja informacyjna będzie miała bardzo szeroki zasięg, obejmie obszar zamieszkany przez 2,5 mln osób. Mieszkańcy dostaną ulotki, będą też mogli wypełnić ankiety, uruchomiona będzie specjalna strona internetowa. Chcemy, żeby mieli pełny dostęp do wiedzy na temat projektu – zapowiedział Jacek Sasin na spotkaniu u wojewody. Oznajmił przy tym, że ustawa o nowym ustroju stolicy powstanie do końca roku, aby funkcjonowała już przed wyborami samorządowymi na jesieni 2018 roku.

W Piasecznie współorganizowana przez Młodzieżową Radę Gminy debata na ten temat odbędzie się 29 marca o godz. 18 w magistracie. Wezmą w niej udział politycy partii zasiadających w sejmie oraz prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, specjalista w dziedzinie rozwoju regionalnego. Z naszych informacji wynika, że przybędzie m.in. wojewoda Zdzisław Sipera, ale nie poseł – sprawozdawca Jacek Sasin.

W Górze Kalwarii nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędą się konsultacje. – Wyobrażam sobie, że przyjedzie do nas wojewoda i poseł Sasin, żeby odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania – mówi Dariusz Zieliński.

Fot. Urząd Wojewódzki w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię