Mężczyzna na hulajnodze zderzył się z rowerzystką. Poturbowana kobieta trafiła do szpitala

1

KONSTANCIN-JEZIORNA Policjanci z wydziału dochodzeniowo- śledczego wyjaśniają okoliczności wypadku do którego doszło na ścieżce rowerowej w Konstancinie- Jeziornie. 68- letnia rowerzystka trafiła do szpitala po zderzeniu z prowadzącym elektryczną hulajnogę.

Wczoraj po godzinie 18.00 policjanci z wydziału ruchu drogowego zostali wezwani do wypadku, który miał miejsce na ulicy Warszawskiej w Konstancinie- Jeziornie. Z zebranych przez informacji wynika, że 68- letnia kobieta jechała rowerem po ścieżce rowerowej w kierunku Warszawy.

Z naprzeciwka również po ścieżce rowerowej poruszał się na elektrycznej hulajnodze 42-letni mężczyzna. Z niejasnych obecnie przyczyn doszło do zderzenia, w wyniku którego kobieta doznała licznych urazów w tym złamań. 68- latka trafiła do szpitala. Badanie wykazało, że zarówno poszkodowana, jak i 42- latek byli trzeźwi.

Sprawę przejęli policjanci z wydziału dochodzenioweo- śledczego z Piaseczna.
Przypominamy, że obecnie kodeks drogowy użytkowników hulajnóg klasyfikuje jako pieszych. Należy jednak zaznaczyć że definicja „pieszego” powstała gdy nie istniały elektryczne hulajnogi.

Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji prawa hulajnogi będą traktowane jak hulajnogi. Określona zostanie również maksymalna ich prędkość oraz minimalny wiek osoby korzystającej z e- hulanogi czyli UTO (urządzenie transportu osobistego).
Policjanci apelują o szczególną uwagę i ostrożność przy korzystaniu ze ścieżek rowerowych.

KPP

1 KOMENTARZ

 1. Nieprawdą jest, że osoba na „hulajnodze elektrycznej” to pieszy. Radzę zajrzeć w ustawę.
  Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym mówi jasno:
  46) motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy
  o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny
  o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do
  45 km/h;
  Czyli:
  1) Tzw. „hulajnoga elektryczna” jest w świetle przepisów motorowerem, a zatem nie powinna poruszać się po drogach dla rowerów, ani chodnikach
  2) Tzw. „hulajnoga elektryczna” nie spełnia wymogów technicznych dla motorowerów, a zatem nie powinna poruszać się po drogach publicznych
  3) Jako motorower podlega rejestracji, obowiązkowemu OC, a kierujący musi mieć kask

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię