Miałeś kontakt z osobą zarażoną COVID-19? Podpowiadamy jak skutecznie skontaktować się z Sanepidem.

0

Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia przybywa zakażonych. Przybywa też Polaków, którzy szybko i sprawnie chcieliby skontaktować się z sanepidem. Do tej pory najczęściej dzwonili. Od 1 listopada dostępna jest kolejna możliwość – formularz online. To skuteczne narzędzie do szybkiego kontaktu z inspekcją sanitarną.

To pewne

Kilka pierwszych dni działania formularza udowodniło, że wiele osób czekało na takie ułatwienie. Od momentu jego wdrożenia, czyli od 1 listopada, z tej możliwości skorzystało 5392 osób, z czego aż 1642 tylko we wtorek (3 listopada).

Do korzystania z formularza zachęcamy m.in. osoby, które mają dodatni wynik testu lub miały kontakt z osobą zakażoną i zależy im na możliwie najszybszej rozmowie z pracownikiem sanepidu.

Nowy system daje także możliwość zgłoszenia informacji w imieniu innej osoby. Bez obaw, nie ma mowy o głupich żartach. Do wysłania formularza potrzebny jest profil zaufany, dzięki któremu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie.

Formularz można znaleźć na stronie GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt (prawy, górny róg strony).

Ważne! Na stronie gov.pl/koronawirus znajdziesz nie tylko formularz, ale przede wszystkim aktualne i rzetelne informacje związane z koronawirusem, w tym odpowiedzi na wiele pytań. Warto je przeczytać przed wysłaniem formularza.

A jeśli chcesz z niego skorzystać, oto jak to zrobić.

Jak działa?

CZYTAJ TAKŻE:  Wiemy, ile gmina wydała na walkę z pandemią koronawirusa. Kwota robi wrażenie

Będąc na GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie. System poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go już teraz. Szybko i przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Pierwsze, co trzeba zrobić po zalogowaniu, to wybór powodu i rodzaju zgłoszenia. A te są następujące:

  • Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
  • Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
  • Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
  • Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Jeśli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję (pozytywny wynik testu), system poprosi Cię o uzupełnienie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca izolacji, itp.) oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu.

Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś/-aś kontakt.

Co dalej?

Zgłoszenie wysłane i? Skontaktuje się z Tobą pracownik odpowiedniej dla Twojego adresu powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. To kolejny element, który wyklucza wykorzystywanie formularza w innych celach, niż te dla których go przygotowaliśmy.

A jakie to cele? Przede wszystkim usprawnienie komunikacji z sanepidem. Przy rosnącej liczbie zakażonych i obejmowanych kwarantanną czas oczekiwania na kontakt ze strony inspekcji sanitarnej bywa wydłużony. Formularz może być szybszy od telefonu.

CZYTAJ TAKŻE:  Wiemy, ile gmina wydała na walkę z pandemią koronawirusa. Kwota robi wrażenie

System, na którym opiera się formularz, porządkuje też pracę inspektorów sanitarnych. Dzięki niemu w wygodny, nie absorbujący zbyt wiele czasu, sposób mogą śledzić m.in. liczbę zgłoszeń i stan ich realizacji.

Sprawniej i bezpieczniej

– Wspólnie z sanepidem podejmujemy wiele działań, które usprawniają pracę inspekcji sanitarnej i kontakt z osobami obejmowanymi kwarantanną. To m.in. automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Razem z sanepidem przygotowaliśmy też aplikację STOP COVID – ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem.

Do sklepów z aplikacjami – Google Play i App Store – kilka dni temu trafiła jej najnowsza wersja.

Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący.

Pobierz STOP COVID – ProteGO Safe już dziś z Google Play lub AppStore. Aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Powstała we współpracy z m.in. Komisją Europejską.

Więcej informacji na gov.pl/stopcovid

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię