Miasto – kolebka gruzińskiego wina partnerem powiatu piaseczyńskiego

0

POWIAT/ PIASECZNO Samorząd powiatu przez najbliższe trzy dni będzie gościł delegację z gruzińskiej gminy Gurjaani. Dziś podpisano list intencyjny w sprawie współpracy


Przyjazd zagranicznej delegacji jest konsekwencją listopadowej wizyty prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwilego w Zalesiu Dolnym. Przy ul. Królowej Jadwigi znajduje się dom, który przed II wojną światową należał do oficera gruzińskiej armii, przyjętego w naszym kraju przez Józefa Piłsudskiego (działo się to, gdy Gruzję zajęli Sowieci). Obecnie willa przechodzi remont, po której znajdzie się w niej m.in. muzeum gruzińskich oficerów.

– Kiedy dowiedziałem się, że naszym terenie żył oficer gruziński, który przekazał następnie dom swojemu państwu, bardzo zależało mi, żeby współpraca między naszymi krajami mogła być kontynuowana za naszych czasów – mówił dziś witając kilkuosobową delegację Wojciech Ołdakowski, starosta piaseczyński. – Ważne jest, aby wspólne elementy historii nie były przez oba nasze narody zapomniane. Chciałbym podziękować państwu, że kiedy nasz kraj był w potrzebie, wasi żołnierze byli z nami i służyli w naszym wojsku. Teraz mamy szanse napisać kolejne karty historii, myśląc o wspólnym zagospodarowaniu domu znajdującego się w Zalesiu Dolnym.

Jeszcze w listopadzie starosta wyraził zainteresowanie współpracą z jednym z gruzińskich regionów. Z pomocą władz tego kaukaskiego państwa i jego ambasady w Polsce wybór padł na 8-tysięczną gminę Gurjaani. Jak mówił dziś jej burmistrz Archil Khandamashvili (piastujący stanowisko od 8 miesięcy), jest to kolebka gruzińskiego wina. W Gurjaani powstają też bardzo znane w Gruzji lody, a ich producent także przyjechał dziś do Piaseczna, jako przedstawiciel lokalnego biznesu, razem z wytwórcą wina biologicznego. W skład delegacji weszli także gruziński poseł oraz wojewoda.

– Serdecznie dziękuję za przyjęcie. Dla nas to bardzo ważny moment, ponieważ możemy skorzystać z bardzo dużego doświadczenia i dobrych praktyk w polskim samorządzie. Jesteśmy nastawieni na to, aby rozwijać współpracę m.in. w obszarze edukacji, kultury – mówił burmistrz Khandamashvili. Włodarz zaprosił starostę i jego współpracowników na październikowy festiwal wina w Gurjaani.

Głos zabrał również ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili.

– W tym roku zarówno Polska jak i Gruzja obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości – przypomniał. – Obecnie zbliżamy się do uroczystości 100-lecia stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami.

Goście obejrzeli prezentację o powiecie, a następnie nastąpiło podpisanie listu intencyjnego, który będzie podstawą, by rada powiatu wyraziła zgodę na zawarcie umowy o współpracy między samorządami.

Gruzini będą przebywali na naszym terenie przez najbliższe trzy dni. Zwiedzą go, a także odwiedzą m.in. szkółki drzew owocowych oraz ozdobnych i fabrykę cydru. Ostatniego dnia wizyty zobaczą także Muzeum Powstanie Warszawskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię