Miasto w budowie! Ale to mogą być ostatnie tak duże inwestycje…

13

PIASECZNO Chyba jeszcze nigdy w mieście i jego najbliższych okolicach nie było realizowanych tak dużo inwestycji drogowych jednocześnie. – To, co się teraz dzieje najbardziej dotyka kierowców – mówi pan Marek, jeden z mieszkańców. Tymczasem burmistrz stoi na stanowisku, że póki są możliwości finansowe żeby budować drogi, trzeba to robić. Tym bardziej, że nie za bardzo wiadomo co przyniesie przyszłość


Co ciekawe, drogi na terenie gminy buduje nie tylko miasto, ale także powiat i między innymi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Cały czas o dodatkowy pas na odcinku około 350 metrów poszerzana jest ul. Puławska przy wjeździe do Piaseczna. Już samo to generuje korki, w których stoją głównie osoby wracające z Warszawy. W przebudowie jest Józefosław, a konkretnie ulice Geodetów i Energetyczna. W mieście w połowie wyłączona z ruchu została Chyliczkowska oraz odcinek Puławskiej/Kościuszki od Jana Pawła II w kierunku sądu i prokuratury. Prace trwają na Dworskiej (powiat) w Chylicach, a także na drodze 79, gdzie przebudowywane są niebezpieczne skrzyżowania, w tym w Żabieńcu. Wyłączony z ruchu jest także odcinek Nadarzyńskiej od targowiska do Dworcowej, a w Głoskowie na drodze do Tarczyna powstaje nowe rondo. A to tylko niektóre najbardziej widoczne remonty i przebudowy.
Żeby przejechać przez miasto, często trzeba stracić nawet godzinę – złości się pan Marek. – Po prostu wszystko jest zamknięte, wszędzie tworzą się korki.
Tymczasem burmistrz Daniel Putkiewicz przekonuje, że może to być ostatni czas na tak duże inwestycja drogowe.
– Oczywiście zdajemy sobie sprawę z uciążliwości i nad nimi ubolewamy – mówi. – Na realizację tych wszystkich zadań mieliśmy jeszcze pieniądze. Nie potrafię jednak powiedzieć co będzie za rok czy dwa, biorąc pod uwagę sytuację na świecie oraz to, że rząd obciął nam przychody z PIT-ów.
Także dlatego gmina robi porządki w Wieloletniej Prognozie Finansowej, gdzie – biorąc pod uwagę obecne realia – wiele inwestycji jest niedoszacowanych. Dziś nikt nie mówi jeszcze o „wycinaniu” zaplanowanych zadań, jednak wiele wskazuje na to, że zostaną one albo przesunięte, albo rozłożone w czasie.
– Na pewno będziemy musieli zrobić w WPF-ie przemeblowanie, ale też ustalić nowe harmonogramy – podkreśla burmistrz Putkiewicz.

 

TW

13 KOMENTARZE

 1. Te pseudo remonty i tak w niczym nie pomogą… To jest wyłącznie sztuka dla sztuki… Do niczego się to nie przyczyni, a z pewnością nie do udrożnienia miasta…

  • łysy i ten drugi pokemon uważają, że zwężenie dwóch pasów do jednego poprawi sytuację dlatego brną w zwężanie ciągu Puławska, Kościuszki. Dlatego Chyliczkowska jest dwukierunkowa. Żeby usprawnić ruch z Warszawy do Zalesia zrobili Kościuszki podporządkowaną.

  • Młody jesteś i życia nie znasz.

   W Gołkowie budowa ronda koło Vadexu ucywilizowała to skrzyżowanie i wreszcie da się normalnie przejechać.
   Teraz czekamy z niecierpliwością na przebudowę Zalesinka i rondo na Dworskiej.

   Kolejne rondo które zlikwidowało korki to rondo przy cmentarzu w Jazgarzewie.

   Po przebudowie skrzyżowania w Żabieńcu też jakaś część pojedzie tamtędy zamiast jechać przez miasto.

   Drugi pas Energetycznej odciąży Geodetów.

   Oczywiście porównując do tego co się buduje to jest mało ale coś tam władza robi żebyśmy nie stanęli w jednym wielkim korku.

 2. W zeszłym roku Burmistrz na spotkaniach z mieszkańcami w sprawie dróg lokalnych mówił to samo.
  Myśle ze problemem jest również tempo prac oraz czas realizacji na który miasto zgadza się w przetargach.

 3. problem nie jest taki prosty, a wynika raczej ze słabych kompetencji władz Gminy w zarządzaniu, planowaniu, inwestowaniu itd. Jeśli sytuacja jest niepewna, ceny usług i materiałów znacząco wzrosły, to nie wydaje się pieniędzy na wymianę nawierzchni dobrej drogi na nową nawierzchnię z zielenią, likwidując jednocześnie miejsca parkingowe i działając na szkodę lokalnym przedsiębiorcom. W niepewnych czasach pomaga się przedsiębiorcom, poprzez stworzenie im warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w niepewnych czasach. Jeśli zostają środki, to Urzędnicy powinni zmniejszyć zadłużenie Gminy w maksymalnej wysokości, bo wysokie odsetki (wynikające z podwyżek stóp procentowych) za chwilę spowodują duże wyższe kwoty obsługi długu publicznego. W niepewnych czasach zmniejsza się zadłużenie własne i tworzy lepsze warunki dla osób dających pracę. Ale z jednym się zgodzę z Burmistrzem, nie wiadomo co będzie za rok, mam nadzieję, że za rok wybory wymienią tę niekompetentną klikę harcerzyków.

 4. Problem polega na tym, że wszystko budowane jest jednocześnie
  Dk79 pod wiaduktem GDDKiA
  Chyliczkowska Starosta
  Żabieniec starosta
  Kościuszki Gmina (za moment wyłączone z ruchu)
  Ciekawe kiedy ruszy pod bateriami (starosta)
  No niestety wyłączenie na raz Chyliczkowskiej ( z jednokierunkowym ruchem do miasta co jest bez sesnu) + budowa w Żabiencu sparaliżowały miasto a planowane roboty na pod bateriami jeszcze problem spotęgują- powiat robi 3 miejsca na raz i to dobija.

  Inna kwestia, że koszt robót budowlanych idzie bardzo w górę, więc chyba dziś lepiej pocierpiec i jutro mnie zrobione niż czekać aż koszt robót budowlanych tak wzrośnie że już nic nie będzie budowane

  Inflacja+ tzw polski ład= szlaban na inwestycje dla samorządów i dlatego teraz mamy to co mamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię