Międzynarodowy projekt uczniów z Jazgarzewa. Uczyli siebie i innych tolerancji

0

PIASECZNO Uczniowie ze szkoły w Jazgarzewie, wraz ze swoimi kolegami z Łotwy, Danii, Niemiec i Finlandii realizują wspólny, dwuletni projekt „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość”


Uczniowie z Jazgarzewa podczas wyjazdu na Łotwę odwiedzili też Rygę

W pierwszej połowie kwietnia dwie nauczycielki oraz sześcioro uczniów z trzecich klas gimnazjum w Jazgarzewie wzięło udział w spotkaniu w miasteczku Smiltene na Łotwie, które odbyło się w szkole Smiltenes Vidusskola w ramach programu Erasmus Plus. Celem projektu „Różne pochodzenie – wspólna przyszłość” jest poznawanie kultury partnerskich krajów i uczenie się przez to tolerancji dla innych wyznań i narodowości. Razem z przedstawicielami z Polski w warsztatach uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Łotwy, Niemiec, Danii i Finlandii. Sporo czasu poświęcono na poznawanie atrakcji turystycznych regionu. Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili stolicę Łotwy, Rygę, przy okazji nawiązując nowe kontakty i przyjaźnie.

– Cały czas rozmawialiśmy po angielsku, dzięki czemu dzieci mogły podnieść swoje kompetencje językowe – mówi Dorota Dyguła ze szkoły w Jazgarzewie. – Teraz czekamy na rewizytę uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich, która planowana jest na grudzień tego roku.

Zanim uczniowie z Jazgarzewa wybrali się na Łotwę, w placówce odbyła się debata poświęcona tolerancji, akceptacji i emigracji w odniesieniu do uchodźców, którzy przebywają na terenie naszego kraju. Na spotkanie, w którym brała udział cała społeczność szkolna, zostali zaproszeni goście specjalni – rodzina, która kilka lat temu przybyła do Polski z Ukrainy. Przeprowadzono dyskusję dotyczącą stosunku do uchodźców i sposobu traktowania ich przez Polaków. Na końcu wspólnie zasadzono dąb, symbolizujący siłę, solidarność i pojednanie.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię