Mieszkają na siedmiu metrach kwadratowych, a obok jest… wolne mieszkanie

26

PIASECZNO Martyna Duda i Mateusz Turzyński mieszkają z dwójką małych dzieci w mikroskopijnym lokalu socjalnym przy ul. Ceramicznej 2 w Gołkowie. Ich trudną sytuację opisywaliśmy już dwukrotnie. Teraz jednak pojawiła się możliwość, aby zamienić zajmowany przez nich pokój na 22-metrowe mieszkanie


Opuszczony lokal jest totalnie zrujnowany…

Niewielki pokoik zajmowany przez 4-osobową rodzinę lśni czystością.
– Niedawno go pomalowałem, aby dzieciom było przyjemnie tu przebywać – mówi z dumą Mateusz Turzyński. – Jednak cały czas cierpimy na niewystarczającą ilość miejsca…

Radzą sobie jak mogą

W pokoiku stoją fotel, sofa, szafka, telewizor. Więcej sprzętów się nie zmieści. Dlatego lodówkę pani Martyna wystawiła na korytarz. Kuchenka znajduje się natomiast w pomieszczeniu, z którego mogą korzystać także inni lokatorzy.
– Martyna śpi z dwójką dzieci na sofie, ja rozkładam sobie materac – mówi Mateusz Turzyńki. – Najbardziej mniej boli, że 8-letnia córka nie ma gdzie odrabiać lekcji.
Od jakiegoś czasu gmina zapewnia, że jak tylko pojawi się taka możliwość, przyzna rodzinie większe mieszkanie. Sytuacja poprawi się być może pod koniec roku, kiedy to przy ulicy Świętojańskiej zostaną oddane do użytku dwa budynki z 69 lokalami. Martyna Duda i Mateusz Turzyński nie chcą jednak tak długo czekać. Tym bardziej, że jak twierdzą, nie wierzą w dobrą wolę gminy.

Światełko w tunelu

Nieoczekiwanie kilka dni temu pojawiła się, przynajmniej teoretycznie, możliwość rozwiązania problemów mieszkaniowych rodziny z Ceramicznej.
– Mój chrzestny, któremu kiedyś przydzielono przy Ceramicznej 22-metrowe mieszkanie, dał mi klucze mówiąc, że nie będzie tu więcej mieszkał – relacjonuje Martyna Duda. – Moglibyśmy je wysprzątać i zająć. Mateusz Turzyński oczekuje, że gmina wcześniej przeprowadzi w kompletnie zdewastowanym lokalu remont.
– Nas po prostu na to nie stać – ucina.
Gdy otwiera jednak drzwi do opuszczonego lokum, w jego oczach pojawia się błysk.
– Tu moglibyśmy zrobić pokój dla dzieci, a tu jest miejsce na normalną kuchnię – pokazuje. – Obok jest też łazienka. Moglibyśmy dać tu drzwi i wstawić prysznic. Rozmawiałem już z sąsiadką. Mówi, że nie ma nic przeciwko temu.

…aby jednak przeprowadzić w nim remont, najpierw musi wrócić do zasobów mieszkaniowych gminy

Martyna Duda wyjaśnia, że lokal pod numerem 14 stoi pusty już od trzech lat. Twierdzi, że osoba, która w nim mieszkała, czynszu nie płaciła przynajmniej od lat pięciu.
– Teraz moglibyśmy go zająć, ale gmina nie chce się na to zgodzić – rozkłada bezradnie ręce. – Mówią, że takie operacje robi się przez sąd. A to może przecież trwać nawet kilka lat. Tymczasem tu sytuacja jest prosta, wystarczy tylko trochę dobrej woli…
Anna Grzejszczyk z gminnego wydziału promocji poinformowała nas, że w tej chwili gmina… nie dysponuje żadnym wolnym lokalem położonym przy ul. Ceramicznej 2 w Gołkowie.
– W stosunku do jednego lokatora podjęliśmy kroki prawne o wydanie lokalu na drodze postępowania sądowego – dodaje Anna Grzejszczyk. – Do czasu wydania lokalu przez obecnego lokatora nie możemy nim dysponować i wskazywać osoby do zamieszkania. Gmina zna trudną sytuację mieszkaniową tych państwa i będzie się starała pomóc im w miarę posiadanych możliwości lokalowych.

Tomasz Wojciuk

26 KOMENTARZE

 1. No tak. A pan tatuś schorowany? Jak nie to do roboty na dwa etaty i wynająć np na Strusiej ?. Jest 7 m2, a są takie rodziny gdzie główny najemca socjalu zmarł i mają się natychmiast wynieść, na ulicę ?.

  • Ann skomentowała i szambo znowu wybiło. Nie masz kobieto pojęcia o ich sytuacji zawodowej i zdrowotnej ale szafować wyrokami możesz ot tak. Nie jestem zwolennikiem rozdawnictwa publicznej kasy ale też nigdy nie będę oceniał ludzi “po okładce”. Z wyjątkiem Ciebie, bo po prostu jesteś głupia.

    • LOL znowu używasz dziwnych słów których nie znasz. ???
     Dywagacja to długa wypowiedź odbiegającą od tematu. ?
     Twoja wypowiedź nie była długa i nie odbiegała od tematu. ?????
     Za głupia jesteś żeby obrazić mnie lub kogoś z moich bliskich.

   • Ale Ci ludzie pracują i zarabiają ładne pieniądze, tylko po co płacić za wynajem mieszkania skoro można z siebie zrobić biedaków i dostać za darmo…

     • Znowu błędne wnioski i argumenty na poziomie przedszkolaka. ? Nie lubię buractwa, chamstwa i głupoty. Czyli wszystkiego tego co Ty sobą reprezentujesz. ? I mogę ci to powtórzyć prosto w twarz na żywo. Jedynie boję się przesiąknąć rynsztokiem z którego wypełzniesz. ?

 2. Mieszkanie socjalne.Powoli jestem skłonny przyznać rację komentującym poprzednie artykuły o tej parze i ich problemach. Zdecydowanie,na gwałt jest potrzebny szybki remont,dobudowanie piętra oraz oczywiście garaży,a pod nim basen. Drodzy współobywatele,prosimy także o datki na auto dla Pani i Pana,ale sowite coby nie starsze niż 2 lata bo nie stać ich na naprawy itd…

 3. Hahahahaha Szkoda tylko, że Pan Mateusz Turzyński nie wspomni nic o działce i domu, który ma w Sułkowicach 😉
  Najlepiej robić z siebie biednych i poszkodowanych i brać za darmo od gminy, a inny muszą na to płacić.
  Co za kraj… Co za ludzie…

  • Zgadzam się. Znam dobrze tą rodzinkę. Żenada po prostu. Mateusz zamiast chęć i ćpać niech za robotę się weźmie A nie do gminy.

 4. Na każdym sklepie, na każdym portalu, u każdego fryzjera, w każdej aptece wiszą ogłoszenia o pracę. Za pracę dostaną min 1800 zł netto każde. Razem 3600 netto (+500) to 4100. Wynajem mieszania z opłatami to ok 1800 zł. 2300 zostaje na życie. Może nie jest dużo, ale godniej niż robić własnym dzieciom na starcie wstyd i naznaczać ku irytacji uczciwie pracujących na dwóch etatach ludzi. Te 7 m kw i tak za dużo. Przy obecnej koniunkturze gospodarczej max 6 mc i wypad na bruk. Byłoby mi wstyd, żeby tak “dobrze odżywiony” facet pozwalał na robienie z siebie pośmiewiska i z moich dzieci…. matka warta tego “klopsa”

 5. Takich co maja dzialki,domy,samochody po sto tysiecy jest duzo ,ale jak sie informuje gmine o tych klamcsch to i tak nic z tym nie robia bo kawka wazniejsza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię