Mieszkańcy będą mogli taniej kupić węgiel

1

POWIAT W czwartek weszła w życie ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy. Każdy, kto ogrzewa dom tym paliwem i wystąpił o dodatek węglowy, będzie mógł kupić jednorazowo 1,5 tony węgla po promocyjnej cenie, nie wyższej niż 2000 zł


Gospodarstwa domowe będą mogły kupić węgiel po promocyjnej cenie od samorządów. Wcześniej gminy kupią węgiel od wskazanych w rozporządzeniu firm po cenie nie wyższej niż 1500 zł za tonę, aby potem odsprzedawać go mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę (te 500 zł różnicy to koszty dystrybucji węgla). Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby uprawnione do dodatku węglowego wynoszącego 3000 zł. Na razie będzie można kupić po 1,5 tony na gospodarstwo. Kolejne 1,5 tony będzie można dostać od 1 stycznia do 30 kwietnia przyszłego roku (średnio do ogrzania zimą średniej wielkości domu potrzeba 3 ton węgla). Samorządy będą mogły kupować węgiel od podmiotów państwowych – Polskiej Grupy Górniczej, PGE Paliwa, Węglokoksu, Węglokoksu Kraj, Tauronu Wydobycie oraz LW Bogdanka.
Każda gmina będzie nieco inaczej dystrybuować węgiel. Konstancin-Jeziorna chce porozumieć się ze składami opałowymi, które będą wydawały go mieszkańcom. W uzdrowisku 1044 osoby złożyły do OPS-u wniosek o dodatek węglowy. Teraz każdej z nich będzie przysługiwało 1,5 tony węgla. Zanim węgiel trafi do piwnicy czy na podwórko, wcześniej trzeba będzie zapłacić za niego w Banku Spółdzielczym. W Piasecznie dystrybucją węgla zajmie się na zlecenie gminy spółka PUK Piaseczno. Spółka już przyjmuje zamówienia na węgiel w promocyjnej cenie. Z kolei w Lesznowoli nie zapadły na razie żadne decyzje dotyczące dystrybucji węgla.
– Nie ma podstawy prawnej określającej, na jakich zasadach gminy mają się tym zająć – czytamy na gminnej stronie.

CZYTAJ TAKŻE:  Mieszkaniec: gmina chce, żebym kupił kota w worku

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię