Mieszkańcy doczekają się realizacji swoich pomysłów

0

PIASECZNO Przyglądamy się projektom, które będą realizowane w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Zostaną one uzupełnione o sześć inicjatyw, których nie udało się wcielić w życie w ubiegłym roku


Zacznijmy od sześciu inwestycji, które były zaplanowane na 2018 rok, ale z różnych względów nie doczekały się realizacji. I tak, jednym z nich jest miejski tor modelarski off-road dla modeli w skali 1:10, który ma powstać na działce między ul. Puławską, a Okulickiego. Miał on pierwotnie być pobudowany w miejscu starego toru, jednak finalnie powstanie tuż obok. Do tej pory wykonano ogrodzenie, zniwelowano teren i oczyszczono go ze śmieci. Wykonano także pomiary geodezyjne i koncepcję architektoniczną.
Kolejną opóźnioną inwestycją będzie wybieg dla psów w parku miejskim przy ul. Chyliczkowskiej. Władze gminy doszły do wniosku, że zanim powstanie, powinna zostać wykonana rewitalizacja stawu.
– Teren wybiegu zostałby rozjeżdżony przez ciężarówki i koparki i trzeba by było go poprawiać – mówi Łukasz Wyleziński, kierownik gminnego biura promocji. – Uznaliśmy więc, że lepiej trochę poczekać i zrobić wszystko we właściwej kolejności.

Za wysokie ceny…

Sporo emocji wzbudzał również ubiegłoroczny projekt posadzenia klonów na miejskim rynku (chodziło o to, aby było na nim więcej zieleni). Klonów nie udało się posadzić, ponieważ unieważniono, z powodu wysokich cen, przetarg na realizację tego zadania. Podobnie było z planowanym monitoringiem na osiedlu Kusocińskiego oraz w Parku Zachodnim. Ostatnie dwa zadania, które zostały przeniesione na ten rok, to wyniesienie przejść dla pieszych na ul. Powstańców Warszawy i uspokojenie ruchu na osiedlu Jarząbka, poprzez zainstalowanie progu spowalniającego nieopodal przedszkola.

Projekty zaplanowane na ten rok

Realizacja pierwszego z projektów zaplanowanych na ten rok rozpoczęła się już w lutym. Chodzi o „Gimnastykę dla seniorów z elementami rehabilitacji”. Gdy zrobi się cieplej, w życie mają być wcielane kolejne pomysły mieszkańców. Urzędnicy zapewniają, że większość z nich uda się zrealizować do końca wakacji. Na przełomie kwietnia i maja ma powstać kolejna wypożyczalnia rowerów miejskich Veturilo na Górkach Szymona. Będzie tam 15 stanowisk i 10 rowerów (pozostałe cztery wypożyczalnie znajdujące się na terenie miasta zaczną działać od 1 marca). Później, na przełomie maja i czerwca, na terenie miasta ma powstać jadłodzielnia. Do końca maja w parkach, na skwerach i zieleńcach mają zostać zamontowane budki lęgowe dla ptaków. Niezwykle ciekawym pomysłem jest także mini tężnia, która ma pojawić się w parku przy ul. Młynarskiej do końca listopada. O stanie realizacji kolejnych pomysłów, wśród których są m.in. ławeczki z oparciem i stojakiem na rowery czy parkingów dla rowerów, gmina ma informować mieszkańców za pośrednictwem facebooka. A już od kwietnia będzie można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego na 2020 rok.

Tomasz Wojciuk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię