KONSTANCIN-JEZIORNA 70 zł mniej za bilet miesięczny? Radny Tomasz Nowicki naciska na kolegów z rady miejskiej i burmistrza, aby po nowym roku cała gmina została objęta I strefą biletową


Kilka dni temu rajca złożył do burmistrza interpelację w tej sprawie. Przekonuje, że objęcie całej podwarszawskiej gminy Marki I strefą biletową stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego spowodował wzrost liczby pasażerów o 7 proc. w ciągu pół roku (wedle danych ZTM). – Kolejną gminą, która wprowadzi u siebie I strefę biletową będą Łomianki, nastąpi to od 1 stycznia 2018 roku – dodaje Nowicki. O wprowadzenie strefy radny zwrócił się także do ZTM.

Oczywiście, każdy kij ma dwa końce. Pasażerowie korzystający stale z autobusów ZTM zyskaliby na biletach nawet 70 zł miesięcznie (zapłaciliby 110 zł zamiast 180 zł). A to – jak pokazuje przykład Marek – byłby argument dla osób do tej pory jeżdżących do stolicy samochodem, aby przesiąść się do komunikacji publicznej. Jednak wprowadzenie strefy wiązałoby się z większymi kosztami dla gminy Konstancin-Jeziorna. Jej wydatki na transport publiczny musiałyby wzrosnąć. O ile? To burmistrz Kazimierz Jańczuk obiecał dopiero policzyć. Zdaniem burmistrza, właśnie ze względu na te spodziewane zwiększone koszty, najpierw „eksperymentalnie” należałoby wprowadzić I strefę na części gminy. Podczas ostatniej sesji zaproponował, aby zaczynała się ona na Grapie (dziś jej początek to Klarysew), skąd po nowym roku planowane jest uruchomienie wahadłowego autobusu do Metra Kabaty po nowej ulicy Nowokabackiej na Wilanowie. Czas podróży do najbliższej stacji podziemnej kolejki miejskiej znacząco się skróci, co ma być zachętą dla mieszkańców, aby pozostawiali auta na parkingu i wybierali podróż komunikacją.

Temat I strefy w najbliższych tygodniach będzie powracał, ponieważ gmina będzie podejmowała decyzje w sprawie kształtu lokalnego transportu publicznego na najbliższe lata.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię