Mieszkańcy nie zawiedli! Hojnie wsparli tegoroczną kwestę

0

PIASECZNO W dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie odbyła się po raz kolejny kwesta na rzecz renowacji zabytkowej nekropolii. Na szczytny cel zebrano w sumie kwotę 12 669,40 złotych

Organizator zbiórki, Stowarzyszenie Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, zebrane pieniądze przeznaczy tym razem na renowację sarkofagu rodziny Sołtysiaków, grobu rodziny Mazurów-Starzeńskich i rodziny Krasińskich.

Nasze cele są zawsze takie same – mówi Danuta J. Samek, prezes stowarzyszenia. – Zbieramy fundusze na restauracje najstarszych grobów na naszym cmentarzu parafialnym. W zeszłym roku nie mogliśmy zrobić kwesty z powodu pandemii, ale ze względu na to, że w tym jest większa swoboda poruszania się, zarząd zdecydował, że kwesta się odbędzie, ale tylko na cmentarzu parafialnym – tak byśmy byli w stanie objąć ściślejszą opieką całą inicjatywę.

W poniedziałkową, trwająca przez cały dzień, akcję włączyło się 42 wolontariuszy – na czele z władzami gminy i osobami znanymi w lokalnej społeczności. Pomagali im również czynnie harcerze, strażacy OSP Piaseczno, Drużyna Pożarnicza Anioły Floriana oraz Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”. Pomysłów na namówienie do wsparcia kwesty było sporo – począwszy od energicznego potrząsania puszką, aż po lizaki dla wrzucających do nich pieniądze. Dla każdego wspierającego przewidziana była również symboliczna naklejka od komitetu.

Kwestujemy tu po raz pierwszy i bardzo nam się podobało – mówią Grażyna Grąbczewska i Ewa Ponińska z grupy wolontariuszek „EkoBabki”, działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Centrum Kultury w Piasecznie. – Byłyśmy zaskoczone tak dużą liczbą darczyńców. Ludzie chętnie dawali nam pieniądze i to dość duże kwoty.
Niestety, koszty renowacji nie są niskie. Samo odnowienie sarkofagu rodziny Sołtysiaków wyniesie około 80 tysięcy złotych.

Będziemy zapewne starać się również o dotację z ministerstwa czy gminy – zapowiada Danuta J. Samek. – W przyszłości chciałabym, między innymi, odnowić grób Witolda Maliszewskiego, kompozytora związanego z Piasecznem, który był nietuzinkową osobowością. Kwestia ta będzie jeszcze omawiana z zarządem.

Na stronie internetowej stowarzyszenia są wszelkie dane dotyczące projektów renowacji grobów na cmentarzu parafialnym. Znaleźć tam można również informacje dotyczące wsparcia akcji drogą elektroniczną.
Wyrażam serdeczne słowa podziękowania wszystkim kwestującym i mieszkańcom Piaseczna za to, że zawsze można na nich liczyć – podsumowała tegoroczną kwestę prezes stowarzyszenia.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię