Mieszkańcy protestują przeciwko podwyżkom cen ciepła. Co na to burmistrz?

19

PIASECZNO We wtorek wieczorem ponad 150 mieszkańców budynków wielorodzinnych protestowało w centrum miasta przeciwko drastycznym podwyżkom cen ciepła. Na miejscu była ekipa telewizji publicznej. Przygotowano nawet taczkę dla burmistrza mimo że… w ogóle nie został zaproszony na spotkanie i pracuje nad rozwiązaniami, mającymi pomóc najbardziej potrzebującym


Niezadowolenie mieszkańców miało związek z ponad 3-krotnym wzrostem cen za ogrzewanie. Od 1 stycznia nowe stawki za gigadżul energii wprowadziło zaopatrujące bloki w ciepło gminne Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe (stawki te zatwierdził wcześniej Urząd Regulacji Energetyki). Na miejsce spotkania została zaproszona ekipa TVP 1, która wcześniej rozmawiała na temat podwyżek z przedstawicielem burmistrza i prezesem PCU. Mieszkańcy bloków, z których wielu to emeryci, nie są w stanie pogodzić się z tak dużymi podwyżkami. Upust swej złości dali przed kamerą. Nie chcieli przyjąć do wiadomości, że podwyżki wynikają przede wszystkim z wysokich cen zużywanego przez PCU gazu. W końcu jeden z organizatorów protestu przyprowadził na miejsce przeznaczoną dla burmistrza taczkę.
Rozmawiający z mieszkańcami radni klubu PiS przygotowali petycję, która zostanie złożona w biurze rady. Petycja dotyczy wprowadzenia tarczy osłonowej, zmniejszającej podwyżki taryf za wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych współpracujących z PCU.
„Nagły wzrost opłat za ciepło może zagrozić bezpieczeństwu bytowemu dużej części mieszkańców. […] blisko 80 % członków spółdzielni mieszkaniowych obsługiwanych przez ciepłownię miejską to seniorzy utrzymujący się ze świadczeń emerytalnych, dla których każda znacząca podwyżka opłat to zbyt duże obciążenie finansowe – czytamy w piśmie. I dalej: „Czując odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa materialnego mieszkańców Piaseczna apelujemy do Pana Burmistrza o wzięcie przykładu z działań Rządu RP i wprowadzenie „Samorządowej Tarczy Osłonowej”. Radni PiS proponują dokapitalizowanie PCU kwotą przynajmniej 3,5 mln zł, co spowoduje „tylko” dwukrotny wzrost taryf. Do sytuacji odniósł się burmistrz Daniel Putkiewicz.
– W tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy już 8 mln zł ma pomoc PCU. Pieniądze te zostaną uruchomione, jeśli spółki nie będzie stać na opłacenie rachunków za gaz – tłumaczy burmistrz. – Zdaję sobie sprawę, że tak duże podwyżki cen ciepła są dla mieszkańców dotkliwe. Ustawa z września ubiegłego roku i tak wyznacza pewien poziom cen gazu. Mimo to wiąże się to z 3-krotną podwyżką. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że protestujący ludzie są tak naprawdę jedyną grupą odbiorców ciepła pozbawioną rządowej dopłaty. Inne grupy mają uregulowane przez rząd ceny za opał plus rządowe dotacje do domowego budżetu. Tu tego zabrakło. Dlatego pracuję nad tym, aby bezpośrednio wesprzeć najbardziej potrzebujące osoby i zapełnić rządową lukę. Konkretne rozwiązania przedstawię w przyszłym tygodniu.

TW

19 KOMENTARZE

 1. Czy mieszkając w bloku przysługuje mi dodatek węglowy?
  Mieszkańcy budynków wielorodzinnych (np. bloków) są uprawnieni do dodatku węglowego, gdy ogrzewany jest paliwami stałymi poprzez indywidualne źródła ogrzewania zainstalowane w lokalach, jak również poprzez ogrzewanie centralne (z kotłowni węglowej) lub z lokalnej sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez kocioł węglowy.

  Ciekawe, co – oprócz naparzania na burmistrza – zrobił staruszek prezes tej beznadziejnej spółdzielni? Rozprzestrzenił ploty o winie burmistrza, czy może jednak próbował sklecić jakies zdania na papierze (jako wybitny menadżer)?

 2. Panie Burmistrzu, czy nie lepiej koszty z tak durnych imprez jak festiwal muzyki elektronicznej (był tak słaby, że nawet nie pamiętam nazwy), festyny z animacjami dla Ukraińców bądź jarmark bożonarodzeniowy przeznaczyć na dotację celową PCU dla mieszkańców wspólnot i spółdzielni płacących podatki w Piasecznie?
  Proste rozwiązanie, żaden populizm, nagradzani są uczciwie płacący podatki.

  • Czy w budynkach są zamontowane głowice termostatyczne, podzielniki kosztów lub ciepłomierze? Najlepiej grzejnik otwarty ma max i otwarte okno. I niech wszyscy mieszkańcy Piaseczna się dokładają.

 3. Syfna propaganda pisowska. Wszystkim wzrasta. Piaseczno nie jest jedyne. Wstyd radni pis !!! Powinniscie pomagac Panu Burmistrzowi a nie grac pod wybory. Wojtek O. I reszta wstyd !!!

 4. To pis zarabia na nas.

  Gaz na świecie kosztuje tyle samo co rok temu. Ok 4$ za mln btu. To 2 razy więcej niż 2-3 lata temu.

  Jeżeli rządowy PGNiG faktycznie zaoferował Piasecznu gaz po 720 zł / MWh zamiast wcześniejszej stawki 93 zł, jak można przeczytać w mediach, to warto o tym wspomnieć.

  Bo to jest podwyżka o prawie 8 razy, a nie 2!

  To rząd postawił nas Mieszkańców pod ścianą. Samorząd mógł w ogóle nie kupić gazu po rozbójniczej cenie, ale wtedy nie mielibyśmy ciepłej wody i ogrzewania…

  A ekstra marża PGNiG, zarobione pod fałszywym pretekstem wzrostu cen gazu, pójdzie na kupno głosów.

  W tym głosów najbiedniejszych, którzy najwięcej na tym stracą…

 5. podwyżki nie są wcale spowodowane tak wysokimi cenami gazu który notabene ostatnio sporo staniał i cena 720 jest bardzo wygórowana.
  Jeśli pcu wiedziało i widziało , że ceny rosną i mieli wiedzę kiedy się poprzedni kontrakt kończy to czemu wcześniej nie zabezpieczyli nowych dostaw na kolejne lata po kilkukrotnie niższych cenach?? na co czekali ?
  Dlaczego wcześniej podpisywali umowę 3 letnią i np. nie bali się tego bo cena gazu mogla przecież być mniejsza.. a teraz umowa na 3 miesiące? ciekawe jakie zasady i kryteria wyboru kierowały osobami zarządzającymi ? ile było ofert , czemu wybrano taki wariant i to na górce cenowej.
  Jak pokazuje sytuacja powyższa to najlepiej bawić się za cudzą kasę, a ludzie niech płacą a co tam!!!!
  zawsze można zwalić winę na kogoś innego, część na pewno to łyknie..

 6. Wiecie kto odpowiada za wprowadzenie ekoteroryzmu w formie for fit 55. Ktoś musi sponsorować wojenkę i przesiedleńców z krainy_u. Nowy porządek za który mają zapłacić wszyscy ludzie. Sprzedajni złodzieje z jedynie słusznej partii. Wałek na gazie, paliwach, prądzie i niszczenie polskich kopalń w imię interesów skorumpowanej EU i zbankrutowanego USA. Niestety embargo na Rosję to fikcja a ludzie są karmieni propagandą z szambomediów głównego ścieku.

 7. Rządzi platforma i to są właśnie jej wyniki. Jeśli ktoś na tym zarabia to gminne spółki. Zobaczcie sobie ilu tam jest prezesów i jakie pensje, narzuty i koszty tworzą cenę końcową. To gmina wystawia każdemu rachunek, zgodnie z prawem odpowiada za to co sprzedaje.

  • Tylko że, rozsądkiem się nie ogrzejesz, a zdrowia od zimna też nie będzie…

   Zapomniałeś jeszcze wymienić cały magistrat… 😀 😀 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię