Mieszkańcy wchodzą na cienki lód. Takie pomysły mogą doprowadzić do tragedii!

2

PIASECZNO – W środę rano na terenie dawnego ośrodka Wisła w Zalesiu Górnym widziałem dwie osoby grające w hokeja na cienkim lodzie – mówi pan Paweł, nasz czytelnik. Piotr Rytko, prezes Piaseczyńskiego WOPR-u ostrzega, że wchodzenie na zamarznięte akweny przy takiej pogodzie może być śmiertelnie niebezpieczne


To było około godz. 10 rano – relacjonuje nasz czytelnik. – Ci dwaj mężczyźni to prawdopodobnie ojciec z synem. Grali w hokeja na środku zamarzniętego zbiornika. Jak to zobaczyłem, to aż się za głowę złapałem – opowiada.
Jak się okazuje, nie był to odosobniony przypadek. Osoby wchodzące na lód były widziane także w innych miejscach naszego powiatu. Zapytaliśmy ratowników z piaseczyńskiego WOPR, czy tego typu zachowania są bezpieczne.
– Nie rekomendujemy wchodzenia na lód przy obecnej pogodzie – mówi krótko Piotr Rytko, szef woprowców. – Przy wahaniach temperatury, z którymi mamy obecnie do czynienia, ten lód jest kruchy, cienki i co za tym idzie – niebezpieczny. Ryzyko wystąpienia wypadku jest teraz bardzo duże. Staramy się zwracać uwagę osobom wchodzącym na lód, ale nie możemy być wszędzie…
Woprowcy wyjaśniają, że lód bezpieczny jest wówczas, gdy wysokie ujemne temperatury utrzymują się przez dłuższy czas.
Wtedy pokrywa lodowa jest stabilna, teraz tak na pewno nie jest – dodaje Piotr Rytko. Teoretycznie o bezpiecznym lodzie można mówić wówczas, gdy ma on grubość 10-12 cm.

TW

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię