Mieszkańcy Żabieńca chcą pomóc pogorzelcom

5

PIASECZNO Kilkanaście dni temu spalił się dom przy ulicy Asfaltowej w Żabieńcu, w którym mieszkali trzej bracia. Teraz sąsiedzi chcą zorganizować dla nich zbiórkę. Pieniądze mają zostać przeznaczone na kupno dwóch kontenerów mieszkalnych


Do tragicznego zdarzenia, które głęboko poruszyło okolicznych mieszkańców, doszło 3 grudnia wieczorem. To właśnie wtedy w niewielkim domu przy ulicy Asfaltowej wybuchł gwałtowny pożar. W domu mieszkali trzej bracia. 39-letni Paweł obudził się pierwszy i wyprowadził z płonącego budynku 37-letniego Rafała oraz 43-letniego Roberta. Niestety, przypomniał sobie że zostawił w środku telefon. Wszedł w płomienie i już nie wrócił. Strażacy znaleźli potem jego zwłoki leżące na łóżku (prawdopodobnie stracił przytomność pod wpływem trujących gazów). Dziś w tym miejscu pali się znicz.

Czasowe lokum w pensjonacie

Rafał i Robert stracili w pożarze nie tylko brata, ale także dorobek całego życia. Na szczęście z pomocą przyszli im dobrzy ludzie, a gmina wynajęła tymczasowy lokal zastępczy w pensjonacie „U Jerzego”. Miejsce, w którym kiedyś stał dom pogorzelców wygląda dziś jak pobojowisko. Wszędzie walają się nadpalone ubrania i sprzęty. Ze zgliszcz wystają też elementy metalu: kawałek kozy, osmolona rama łóżka, sprężyny z materaca, zdeformowane garnki. Wśród tej bezładnej mieszaniny różnego rodzaju przedmiotów kręci się młody, przyjacielski kot, prawdopodobnie należący do gospodarzy. – Zasugerowałem braciom, aby wyzbierali wszystkie metalowe elementy i sprzedali je na złom, dzięki czemu zarobią trochę pieniędzy – mówi Adam Marciniak, sołtys Żabieńca. On sam od początku bardzo zaangażował się w akcję pomocową. Wpadł też na pomysł, jak pomóc urządzić się dotkniętym nieszczęściem sąsiadom.

Potrzebne są kontenery

– Przede wszystkim chcemy zacząć od uprzątnięcia działki przy Asfaltowej – mówi sołtys Marciniak. – Trzeba podstawić tu kontenery i zgarnąć do nich cały ten bałagan.
Prace porządkowe mają rozpocząć się w ciągu najbliższych dni, jeszcze przed nastaniem prawdziwej zimy. A co potem? Potem na parceli mają pojawić się nowe kontenery, tym razem nie na śmieci, tylko mieszkalne. Mają one zostać postawione na starych fundamentach i mieć łącznie 30 m kw. powierzchni mieszkalnej. Kontenery mają być z kompletnym wyposażeniem. Będzie w nich m.in. kuchnia, prysznic, ogrzewanie elektryczne i wszystkie media. Wystarczy podłączyć je do sieci. Koszt kontenerów to 50 tys. zł plus VAT. Około połowę tej kwoty sołtys Żabieńca planuje pozyskać od gminy Piaseczno, pozostałą część mają sfinansować mieszkańcy. Zbiórka pieniędzy ma zacząć się już w najbliższą niedzielę. Pieniądze można wpłacać każdego dnia w świetlicy Żabka, w tygodniu w godz. 15-19, a w weekendy w godz. 12-14. – W tej chwili ocalali z pożaru ludzie najbardziej potrzebują mieszkania – przekonuje Adam Marciniak. – Dlatego zamierzamy im je dać, tym bardziej że nadal chcą mieszkać w starym miejscu. Jak wszystko dobrze pójdzie, pomysł uda się zrealizować do końca stycznia, tak aby od lutego Rafał i Robert byli już u siebie.

Tomasz Wojciuk

czytaj też: 

5 KOMENTARZE

  1. Witam, może tańszym, szybszym rozwiązaniem bedzie używany kontener socjalny. Stoją takie „pokazowe’ na Balladyny w Gołkowie. Gmina chyba zapomniała i stoją puste.

  2. Coś to dziwne wrócił się do domu i znaleźli go leżącego na łóżku? Chyba coś nie tak! Policja niech się ogarnie i zrobi śledztwo ale znając życie powiedzą że pożar zniszczył wszystkie ślady… Żenada.. Większa część mieszkańców wie jaka tam była rodzina i co się tam działo….

    • Jak to łatwo innym oceniać czyjąś sytuację i życie. Może mieli swoje kłopoty i problemy, ale jak się ręki nie wyciągnie żeby pomóc to co z nas za ludzie?! Może właśnie taka sytuacja, choć bolesna i trudna odmieni ich życie.

    • W każdym domu i w każdej rodzinie coś się dzieje, tylko inni potrafią swoje problemy ukryć w zaciszu domowym. Niejednokrotnie są to rodziny być może gorsze od tej, więc nie oceniaj KIERO. Jeżeli nie masz ochoty nie pomagaj, lecz prawdą jest że stała się tragedia i ludzie ci potrzebują pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię