Mikołajkowe poszukiwania „genetycznych bliźniaków” dla Bartusia i innych

0

PIASECZNO W piątek i sobotę w Auchan Piaseczno- jak i we wszystkich marketach tej sieci w Polsce – odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS


Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku (7-8 grudnia) pozwalają zwiększyć szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepu. Tegoroczne Dni Dawcy Szpiku w Auchan dedykowane są Bartusiowi i innym pacjentom dotkniętym nowotworem krwi. Bartek to bardzo energetyczny i uśmiechnięty chłopiec, u którego zdiagnozowano zespół Nijmegen oraz nietypowe zmiany w płucach. Pomimo organizowanych w całej Polsce akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku i ponad 32 mln dawców w bazach na całym świecie, dla Bartusia nadal nie znaleziono „bliźniaka genetycznego”. Jedyną szansą na uratowanie jego życia jest mobilizacja ludzi o dobrych sercach i dołączanie do baz kolejnych dawców komórek macierzystych.

Podczas dotychczasowych 12 Dni Dawcy Szpiku w Auchan do grona nowych potencjalnych dawców dołączyło 60 880 osób, a 163 z nich zostało faktycznymi dawcami, którzy dali szansę na nowe życie. Akcja zostanie powtórzona 7 i 8 grudnia w godzinach 10 – 18. Będzie można zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku oraz wesprzeć Fundację DKMS poprzez darowiznę pieniężną do skarbon.
Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja i przebadanie jednego dawcy to koszt 180 zł. Rejestracja w bazie jest bezpłatna.
Od początku istnienia Fundacji DKMS rozwija ona bazę rejestrując kolejnych dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych dawców, dlatego podczas Mikołajkowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan odbędzie się również zbiórka do puszek przy kasach. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców zarejestrowanych podczas akcji z Auchan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię