Miłość bez jutra

0

PIASECZNO Za nami premiera najnowszej książki Agnieszki Cubały – mieszkającej w Piasecznie autorki bardzo popularnych książek o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim

Tym razem Agnieszka Cubała opisuje losy zakochanych par, które próbowały jakoś ułożyć sobie życie w niepewnych czasach wojennej zawieruchy. W książce nie brakuje również i wątków piaseczyńskich. Jednym z nich jest opowieść o losach Krystyny Nowickiej, ps. „Hawajka” i Tadeusza Kifera, ps. „Kruszynka” – historia, do której autorka ma bardzo osobisty stosunek.

– Dotyczy ona rodziny moich bliskich znajomych z Gołkowa – mówi Agnieszka Cubała. – Zmobilizowałam ich do odszukania szkatułki z dokumentami, a potem pomogłam nieco uporządkować i odnaleźć brakujące informacje.

To opowieść o dwójce młodych ludzi, działających razem w konspiracji. Ona mieszkała podczas wojny w Gołkowie, on w Czechowicach (dzisiejsze osiedle Ursusa). Wspólna walka zbliżyła ich do siebie, sprzyjała rozwojowi ich miłości, ale gdy zdecydowali, że dalej chcą razem iść przez życie, nadeszło nieszczęście. Do domu „Kruszynki”, miejsca będącego swoistym centrum życia konspiracyjnego, przedostał się bowiem konfident gestapo, który zdobył zaufanie domowników. Po jakimś czasie pojawili się tam żandarmi, a po odnalezieniu świetnie zakonspirowanej kryjówki, aresztowano młodych ludzi, wraz z siostrą „Kruszynki” i jego mamą. Ostatecznie wszyscy trafili do więzienia – na warszawski Pawiak. Mężczyzna postanowił wziąć na siebie całą winę, po czym przeszedł tak ciężkie śledztwo, że w ciągu jednej nocy zupełnie osiwiał. Następnie trafił do KL Auschwitz. Jego organizm, wcześniej zdrowy i wysportowany, był po przesłuchaniach gestapo, zupełnie wyniszczony. Nie mógł więc obronić się przez zapaleniem płuc, zwłaszcza przy braku odpowiedniego pożywienia, ciepłej odzieży czy lekarstw. Kobiety zwolniono z kolei po miesiącu, ale każda z nich długo dochodziła po siebie po wyjątkowo ciężkich przesłuchaniach. „Hawajka”, po śmierci narzeczonego, przez wiele lat nie była w stanie znaleźć swojego miejsca na ziemi. Początkowo szukała zapomnienia w dalszej służbie w konspiracji i walce w Powstaniu Warszawskim. W końcu ułożyła sobie życie z mężczyzną, który – tak jak ona – przeszedł przez więzienia na Pawiaku.

– Pracuję obecnie nad kolejnymi książkami poświęconymi tematom piaseczyńskim, a także nad nową publikacją na 80-tą rocznicę Powstania Warszawskiego – zdradziła autorka.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię