Mimo koronawirusa mamy rekordowo niskie bezrobocie. Wkrótce może się to jednak zmienić

0

POWIAT Pod koniec lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piasecznie było zarejestrowanych 2870 osób bez pracy, a stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc. – Zgłaszają się już jednak do nas osoby, informujące że stracą pracę od kwietnia – mówi Danuta Świetlik, dyrektor PUP-u


W grudniu ub. roku bezrobocie na naszym terenie wynosiło 3,1 proc.

Od 17 marca Powiatowy Urząd Pracy funkcjonuje w ograniczonym zakresie. Jednak wzmożone zainteresowanie osób, które chciały się zarejestrować, pracownicy PUP-u zauważyli już kilka dni wcześniej, po decyzji rządu dotyczącej zamknięcia szkół.
– Zaczęliśmy zachęcać wszystkich do elektronicznej rejestracji – mówi Danuta Świetlik. – Dziś wiele osób z niej korzysta. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, bo potrzeba do niej elektronicznego podpisu lub profilu zaufanego, którymi nie wszyscy nasi petenci dysponują.
W takiej sytuacji bezrobotni są rejestrowani na miejscu, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Spotkanie z pracownikiem PUP-u poprzedza wywiad telefoniczny połączony z prośbą o zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, aby rejestracja mogła zostać dokonana szybko i sprawnie.

Pytania od firm i stażystów

Pandemia i wprowadzane przez rząd zmiany spowodowały, że wiele osób musiało przerwać na jakiś czas finansowane przez urząd pracy staże. Czas ich trwania wydłuży się prawdopodobnie o przerwę spowodowaną epidemią. Wielu pracowników poszło też na bezpłatne urlopy. Pracodawcy, którzy zobowiązali się utrzymać przez dany czas określone stanowisko, też prawdopodobnie będą musieli doliczyć ten przestój do deklarowanego okresu zatrudnienia. Jednak tu nie ma na razie jasnych wytycznych.

Aby być leczonym, nie trzeba mieć ubezpieczenia

– Niedawno dwie osoby z branży gastronomicznej poinformowały mnie, że wkrótce zostaną zwolnione i zapytały w jaki sposób mogą się zarejestrować – mówi Danuta Świetlik. – Te same pytania zadają osoby, które wróciły zza granicy i są obecnie na kwarantannie. Tymczasem, zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, na koronawirusa będą leczone także te osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego.
Najniższe w historii naszego powiatu bezrobocie – 3,1 proc. – zarejestrowano w grudniu 2019 roku. W lutym wyniosło ono 3,2 proc., co jest i tak o wiele lepszym wynikiem niż w analogicznym okresie sprzed roku (4 proc.).
– Dziś trudno prognozować, jak pandemia wpłynie na zmianę poziomu bezrobocia na naszym terenie – uważa Danuta Świetlik. – Więcej na ten temat będzie można powiedzieć w maju.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię