GÓRA KALWARIA Szef resortu spraw wewnętrznych odpowiedział na petycję podpisaną przez 2700 mieszkańców gminy. – Pismo nas nie satysfakcjonuje, podejmiemy kolejne kroki – skomentowali organizatorzy akcji.


Grupa mieszkańców skupiona w lokalnych organizacjach – Stowarzyszeniu Rodzin Polska Pamieć i Tożsamość oraz Stowarzyszeniu Razem dla Góry po kwietniowym incydencie w szkole w Coniewie, podczas którego Czeczen zaatakował nauczyciela, domagała się likwidacji ośrodka dla uchodźców w Lininie. Poparcie dla tego wniosku w osobnym liście do ministra wyraziły również władze gminy.

„Zarówno z prawa krajowego, jak i uregulowań międzynarodowych wynika obowiązek Polski zapewnienia pomocy socjalnej osobom, które uczestniczą w procedurze o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP – odpisał we wtorek Mariusz Błaszczak. – Stały napływ cudzoziemców, którzy podlegają temu procesowi, wymaga utrzymania sieci ośrodków (…).
Minister zauważył również, że ośrodek jest także miejscem pracy dla lokalnej społeczności, mieszkańcy gminy Góra Kalwaria stanowią około 90 proc. z 46 osób zatrudnionych na terenie obiektu. Szef resortu poinformował – o czym już pisaliśmy – że wydał policji i straży granicznej polecenie zwiększenia nadzoru w okolicy ośrodków dla cudzoziemców i placówek oświatowych, szczególnie na obszarze gminy Góra Kalwaria. „Będą także podjęte konsultacje społeczne w sprawie ewentualnych dalszych kroków, które zwiększą bezpieczeństwo w gminie Góra Kalwaria” – obiecał polityk.

Z jego pisma dowiadujemy się także, że ma być zmieniona organizacja kształcenia „małoletnich mieszkańców ośrodka w Lininie”, ponadto będą w nim „obniżane stany osobowe” oraz zmieniana „struktura narodowościowa”.

W środę, na portalu społecznościowym, Marcin Gwardys – prezes Stowarzyszenia Rodzin Polska Pamięć i Tożsamość napisał: „Oczywiście doceniamy zainteresowanie Pana Ministra naszymi problemami i kroki podjęte w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa, ale pismo nas nie satysfakcjonuje, gdyż nasz postulat nie został spełniony. Wszystkich zainteresowanych pragnę poinformować, iż będziemy podejmować kolejne kroki mające na celu likwidację Ośrodka.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię