Mira Walczykowska: w służbie kultury i społeczeństwu

0

PIASECZNO W Miejskim Klubie Seniora odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kobiece Piaseczno”. Tym razem gościem Magdaleny Knitter była Mira Walczykowska – założycielka galerii Kolonia Artystyczna w Zalesiu Dolnym, historyk sztuki oraz organizatorka wielu wydarzeń kulturalno-artystycznych

Mira Walczykowska opowiedziała tego wieczoru, między innymi, o tym jak powstała Kolonia Artystyczna. Ta prywatna galeria, celująca w wiele wydarzeń o charakterze niekomercyjnym, od samego początku miała opierać się na prywatnych kontaktach bohaterki spotkania z artystami – zarówno tymi mniej znanymi, jak i takimi osobistościami w świecie sztuki jak Józef Wilkoń, Wojciech Fangor czy Edward Dwurnik.

Praca w Kolonii to dla mnie wielkie wyróżnienie i wielka satysfakcja – przyznała Mira Walczykowska.Dzięki niej poznałam wielu wspaniałych ludzi, a część z nich udało mi się zarazić pasją do sztuki, bo odwiedzają oni Kolonię regularnie.

W ciągu sześciu i pół roku działalności galerii odbyło się tam około 80 wydarzeń – wystaw, koncertów i spotkań (autorskich czy filmowych). Mira Walczykowska zdradziła również wszystkim przybyłym różne ciekawostki z życia znanych sobie artystów. Podkreślała przede wszystkim ich niezwykłą (niekiedy wręcz tytaniczną – jak w przypadku Józefa Wilkonia czy Edwarda Dwurnika) pracowitość.

Nie spotkałam artysty z prawdziwego zdarzenia, który – oprócz talentu – nie byłby przy tym człowiekiem szalenie pracowitym – podkreśliła właścicielka Kolonii Artystycznej.
Mira Walczykowska zajmowała się również w przeszłości ochroną zabytków – między innymi ich ewidencją w Prażmowie. Wspomniała też o swojej działalności społecznej na terenie Zalesia Dolnego.

– Dwadzieścia lat temu zostałam, zupełnie przypadkowo, wciągnięta przez znajomych ludzi do Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego – wspominała. – Wtedy Zalesie było bardzo zagrożone, bo tworzony nowy plan, w którym przewidywano, między innymi, podział działek na tysiącmetrowe i inne dziwne i straszne rzeczy, od których to miejsce straciłoby kompletnie swój charakter. Dodatkowo był pomysł zabudowy Górek Szymona.
Mira Walczykowska stwierdziła, że przez te dwadzieścia lat bardzo wiele zrobiono dla Zalesia.

Gdyby nie ogromne zaangażowanie członków stowarzyszenia i nacisk medialny, to chyba by się nie udało – podkreśliła. – To jest incydentalny przypadek w skali Polski, gdzie po wydaniu pozwolenia na budowę, pomimo tego że było wydane z rażącym naruszeniem przepisów prawa, udało się doprowadzić do takiej sytuacji, że w końcu właściciele sprzedali to gminie. Dzisiaj plan Zalesia mamy bardzo dobry, a gmina zrewitalizowała Górki Szymona.

Dzięki Towarzystwu Przyjaciół Zalesia Dolnego zaczęły się również ukazywać publikacje dotyczące tego miejsca i osób z nim związanych oraz odbyło się dziesięć edycji festiwalu Otwarte Ogrody. Wprawdzie ogrody nie zostały otwarte w zeszłym roku, ale w tym – tuż po wakacjach – powrócą w zmienionej formule.

Ostatnie spotkanie z cyklu „Kobiece Piaseczno” odbędzie się Klubie Seniora przy ulicy Dworcowej 9 w środę 22 maja. Tym razem gościem będzie Małgorzata Ostrowska-Królikowska – znana i lubiona aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa. Początek o godzinie 19. Wstęp wolny.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię